0 544 450 83 30 [email protected] Pzt - Cts: 10:00 - 19:00

Burun Dolgusu

İçindekiler

Burun yüzün tam ortasında konumlanması dolayısıyla yüz güzelliği üzerinde doğrudan etkilidir. Burun yapısındaki bozukluklar estetik bir görünüme sahip olunmasını önleyebilir ve kişinin öz güven eksikliği yaşamasına neden olabilir. Kişinin anlamlı bir yüz ifadesine sahip olması için en önemli unsurlardan biri, burnunun yüz hatlarıyla uyumlu olmasıdır. Ancak biliyoruz ki herkesin burnu estetik bir görünüme sahip olmayı sağlayacak yapıda değildir. Bu durumda burun estetiği ameliyatı devreye girer.

Burun estetiği ameliyatı cerrahi bir prosedür olduğundan anestezi uygulanmasını ve uzun olabilen bir iyileşme süresine ihtiyaç duyulmasını sağlar. Bu nedenlerden dolayı burun estetiği herkes için tercih edilebilir bir seçenek değildir. Burun dolgusu ise cerrahi bir prosedür olmadan konforlu ve pratik bir şekilde gerçekleştirilen medikal estetik prosedür olarak burun estetiği karşısında giderek güçlenen bir alternatiftir. Burun dolgusu sırasında tedavi edilmek istenen bölge özelinde belirlenen noktalara dolgu enjeksiyonu yapılır. Kısa sürede tamamlanan bir prosedür olmasının yanı sıra uygulama sonrası bir iyileşme süresine ihtiyaç duyulmaması, burun dolgusunun en önemli avantajları arasında sıralanabilir. Unutulmaması gereken nokta ise, burun estetiği ameliyatı ile elde edilmesi gereken tüm sonuçların burun dolgusu ile elde edilemeyeceğidir. Bu nedenle öncelikle hastanın burun dolgusu enjeksiyonuna uygunluğu ve tedavi edilmek istenen sorunun burun dolgusu ile giderilip giderilemeyeceği değerlendirilmelidir.

Burun Dolgusu Nedir?

Burun görünümünü düzeltmek ve burna estetik bir görünüm kazandırmak için uygulanan medikal estetik prosedür burun dolgusu olarak adlandırılır. Burun dolgusu hyaluronik asit içerikli dolgu maddelerinin enjekte edilmesi yoluyla uygulanır. Burun dolgusu yapılabilmesi için öncelikle; hastanın burun, burun derisi, burun kemiği ve kıkırdak yapısının uygunluğu değerlendirilir.

Burun dolgusu, yapısal nedenlerden dolayı her hasta için uygun bir tedavi olmayabilir. Burunda aşırı derecede şekil bozuklukları olduğunda ya da burun hacminde küçülme istendiğinde burun dolgusu yapılması söz konusu değildir. Bu tür sorunları gidermenin yolu burun estetiği ameliyatıdır. Bunların yanı sıra vali yetmezliği veya nefes alma problemleri gibi anatomik problemler yaşandığı durumlarda da burun dolgusu bir çözüm olamaz.

Burun Dolgusu Neden Yapılır?

Burun dolgusu;

  • Burun üzerindeki kemerli yapıyı gizlemek ve burun üstünde düz hat görünümü sağlamak,
  • Burun ucunu kaldırarak kemer noktasının üzerine çıkarmak,
  • Burundaki asimetrileri düzeltmek,
  • Çarpma ya da darbe gibi nedenlerden kaynaklanan burun deformasyonlarını gidermek,
  • Genetik etkenler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan burun üzerindeki doku kayıplarını, burun çökmelerini ya da burun düşmelerinden kaynaklanan çöküklüğü gidermek,
  • Burun eğriliklerini gidermek,
  • Burun yapısında cerrahi müdahaleyle gerçekleştirilebilecek köklü değişiklikleri tercih etmemek durumunda uygulanabilen etkili, konforlu ve pratik bir yöntem olarak öne çıkar.

Burun dolgusu her ne kadar burnun küçültülmesi amacıyla uygulanamasa da daha orantılı bir burun görünümüne kavuşmak için burun dolgusu yaptırılabilir. Burun dolgusu enjeksiyonu, gülme sırasında burun kanatlarındaki aşırı hareketliliği gidermek için de tercih edilebilir. Ayrıca burun estetiği ameliyatından sonra meydana gelen burun asimetrilerini gidermek için de burun dolgusu prosedür gündeme gelebilir.

Burun dolgusu kapsamında dolgu maddesinin burun köprüsüne, ucuna ve yanlarına enjekte edilmesi amaçlanır. Burun şeklinin değiştirilmesi istenen durumlarda burnun kişi özelinde belirlenen herhangi bir yerine dolgu enjekte edilmesi mümkündür.

Burun Dolgusu Kimler İçin Uygundur?

Temel olarak 18 yaşını doldurmuş ve fiziksel gelişimini tamamlamış kişilere burun dolgusu uygulanır. Ancak burun dolgusu yapılacak kişinin, tedaviye engel bir sağlık sorunu olmamalıdır. Burun dolgusu; hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlara, enjekte edilen dolgu maddesine karşı aşırı duyarlılığı bulunanlara, pıhtılaşma bozukluğu yaşayanlara, Behçet hastalığı, Hashimoyo ve SLE gibi otoimmün hastalıkların aktif dönemlerinde bulunan kişilere yapılmaz. 

18 yaşını doldurmuş, sağlık koşullarında burun dolgusu tedavisine engel bir durum olmayan aynı zamanda burnunda hafif kemer, hafif eğrilik ya da hafif burun ucu düşüklüğü olan kişiler burun dolgusu prosedürü için uygun adaylardır.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun dolgusu enjeksiyonuna başlanmadan önce hastanın ihtiyaçları belirlenir ve elde edilecek sonuçlarla ilgili beklentileri değerlendirilir. Dijital fotoğraflar alınır ve uygulama bölgesi tespit edilir. Uygulama bölgesine sürülen lokal anestezik etkili krem etki sağladıktan sonra enjeksiyon aşamasına geçilir. Hasta özelinde belirlenen noktalara çok ince uçlu iğneler kullanılarak dolgu maddesi enjekte edilir. Enjeksiyondan sonra son bir şekillendirme yapılır. Böylece burnun doğal ve güzel bir görünüme sahip olması sağlanır.

Burun dolgusu ortalama 15 ila 20 dakika içinde tamamlanan konforlu bir prosedürdür. Burun dolgusu enjeksiyonundan sonra elde edilen sonuçlar kalıcı değildir. Sonuçların ne kadar süreyle kalıcı olacağı; burun dolgusu enjeksiyonu sırasında hangi dolgu malzemesinin kullanıldığına, uygulanan enjeksiyon tekniğine, enjekte edilen dolgu maddesi dozuna ve hastanın yapısal özelliklerine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bununla birlikte burun dolgusu sonuçlarının kalıcılığı 12 ila 24 ay arasında değişebilir.

Burun dolgusu sırasında genellikle hyaluronik asit içerikli dolgu maddeleri kullanılır. Hyaluronik asit insan vücudunda doğal olarak bulunan bir madde olduğundan, hyaluronik asit içerikli dolgular sağlıklı materyaller olarak kabul edilir. Aynı nedenden dolayı hyaluronik asit içerikli dolgular alerjik reaksiyona neden olmazlar. 

Burun dolgusu enjeksiyonundan sonra uygulama bölgesinde geçici ağrı, kızarıklık ve şişlikler görülebilir. Burun dolgusu enjeksiyonundan sonraki ilk 24 saat boyunca uygulama bölgesini ovuşturmamak, tedavinin başarısı açısından son derece önemlidir. Yine tedavinin etkinliğini azaltmamak ve enjekte edilen dolgu maddesinin yayılmasını önlemek için bölgeye masaj yapılmamalıdır. Burun dolgusu enjeksiyonundan sonraki 3 gün boyunca sauna, hamam, sıcak duş, güneş ışınları ve ağır fiziksel aktiviteden uzak durmak önemlidir. Doktorun belirttiği süre boyunca alkol, sigara, ibuprofen içeren ağrı kesiciler ve aspirin kullanılmamalıdır. Ayrıca; yüksek oranda kafein, şeker ve sodyum içeren gıdaların tüketiminden uzak durulmalıdır.

Burun Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı yani rinoplasti yalnızca ülkemizde değil dünya genelinde de en çok uygulanan estetik cerrahi prosedürlerinden biri olsa da olası komplikasyonlar ve istenen sonucun elde edilememesi riskinden dolayı pek çok kişinin ilk tercihi değildir. Ameliyatsız burun estetiği olarak da adlandırılan burun dolgusu prosedüründe cerrahi bir işlem yoktur. Burnun yeniden şekillendirilmesi için derman dolgu maddeleri kullanılır. Genel anestezi uygulanmadan yapılabilir ve elde edilen sonuçlar kalıcı değildir. Günlük yaşantının uygulamadan sonra kesintiye uğraması söz konusu olmaz. Tüm bu etkenler değerlendirildiğinde burun dolgusunun geleneksel rinoplastiye kıyasla daha güvenli, konforlu, pratik ve ekonomik bir alternatif olduğu söylenebilir.

Burun şeklini değiştirmek isteyen ancak burun estetiği ameliyatını tercih etmeyen kişiler için burun dolgusu ekonomik ve konforlu bir çözüm olarak öne çıkar. Burun dolgusunun sonuçları tedavinin ardından anında görülmekte olup hastalar günlük yaşantılarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Kalıcı sonuçlar söz konusu olmadığı için kişinin yaş almaya bağlı olarak değişen ihtiyaçlarına göre burun dolgusu prosedürü yeniden şekillendirilebilir. Burunda köklü değişiklikler yapılması gerekmeyen durumlarda da burun dolgusu son derece doğru bir seçimdir. Burun estetiği ameliyatı yaptırma konusunda kararsız kalanlar ve ameliyat sonrası elde edilecek değişiklikleri önceden görmek isteyenler de burun dolgusundan faydalanabilirler.

Burun Dolgusu İstanbul

Hizmet Verdiğimiz Bölgeler;

Randevu Formu

İletişim Bilgilerimiz

Adres: Teşvikiye Mahallesi Teşvikiye Caddesi NO:28 Kat:3 Daire:4 Şişli / İstanbul

Telefon: +90 544 450 83 30

Mail: [email protected]

Çalışma Saatlerimiz

 

GünlerSaatler
Pazartesi10:00–19:00
Salı10:00–19:00
Çarşamba10:00–19:00
Perşembe10:00–19:00
Cuma10:00–19:00
Cumartesi10:00–19:00
PazarKapalı

 

Neredeyiz

Burun Dolgusu Hakkında Müşteri Yorumlarımız

Shojat Mirzayi
Shojat Mirzayi
2023-10-09
Sayenizde Yanaklarıma bayılıyorum 😍
Nesa Molayı
Nesa Molayı
2023-10-09
Muhteşem dudaklara sahip oldum elinize sağlık 😍
Mohadeseh Behrouzi
Mohadeseh Behrouzi
2023-10-06
Yaa Mükemmel bi Doktor kendisi dudaklarıma bayılıyorumm her aynaya baktikca 😍
Özgür Özyurt
Özgür Özyurt
2023-08-03
Oldukça ilgili ve yaptığı işlemlere çok özenen bir doktor. Sorularımı detaylı bir şekilde yanıtladı ve işlem sonrası takibini de sağladı. Tüm medikal estetik uygulamaları için gönül rahatlığıyla öneriyorum.
Sümeyye Çakmak
Sümeyye Çakmak
2023-07-15
Herkese tavsiye ederim gerçekten işinde çok iyi ve eli çok hafif 🙏
ebru s.
ebru s.
2023-06-01
Mutlu bey, güler yüzü ve samimiyeti ile tüm sorularıma sabırla cevap verdi. Gelecekte de ziyaret etmeyi planlıyorum. Ayrıca kolay kolay kimseyi hele de sağlık ve estetik konularında tavsiye etmez iken Mutlu beyi gönül rahatlığıyla tevsiye edebilirim.
asdfgasdasd
asdfgasdasd
2023-05-03
Eli hafif doktoruma tesekkur ediyorum
Sultan Sakinci
Sultan Sakinci
2023-05-03
Mutlu beyle dolgu ve botox işlemleri yaptık, öncelikle söylemeliyim ki dolgu yaptırmak acılı bir işlem değilmiş, bugüne kadar yanlış yapmışlar:) Hem çok doğal ve güzel sonuçlu oldu hem de pozitif enerjisi ile günümüzü güzelleştirdi. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Tek sorun çok yoğun olması, erkenden aramak lazım
nazan F
nazan F
2023-04-27
Arkadaşımın tavsiyesi üzerine Mutlu Beye botoks yaptırdım, cok memnun kaldım. İlgili ve sıcakkanlı biri.

Burun Dolgusu Sıkça Sorulan Sorular

 

Dermal dolgu maddelerinin enjekte edilmesi yoluyla uygulanan burun dolgusu sonrası elde edilen sonuçlar kalıcı değildir. Burun dolgusu enjeksiyonunun sonuçları ortalama 12 ila 18 ay arası değişen sürelerde kalıcılığını korur. Burun dolgusundan elde edilen sonuçların kalıcılık süresi; kişinin yapısal özellikleri, kullanılan burun dolgusunun kalitesi ve enjekte edilen doz miktarı gibi etkenlere göre değişebilir. Enjekte edilen dolgu maddesinin vücut tarafından emilmesine bağlı olarak burun dolgusu kalıcılığını kaybetmeye başlar. Etkinin geçmesiyle birlikte burun dolgusunun yenilenmesi mümkündür. Bu sayede görünümün devamlılığı sağlanabilir.

Burun dolgusu cerrahi bir prosedür gerektirmediğinden pek çok hastaya uygulanabilir. Ancak burun dolgusu tedavisine engel bir sağlık sorunu olmaması konusunda gerekli incelemeler yapılmalıdır. Ayrıca burundaki bazı bozuklukların burun dolgusuyla düzeltilmesi mümkün olmadığında burun dolgusu yapılması söz konusu değildir. Burun dolgusu; hamilelere, bazı ciddi kronik hastalıkları olanlara, aktif uçuğu olanlara, cilt hastalığı bulunanlara, burun dolgusu sırasında uygulanan dolgu maddesine alerjisi bulunanlara, daha küçük bir burna sahip olmak isteyenlere, burun kemerinde şiddetli eğrilik olanlara ve nefes alma sorununun düzelmesini isteyenlere yapılamaz.

Burun dolgusu; 18 yaşını ve burun gelişimini tamamlamış, burun dolgusuna engel bir sağlık sorunu olmayan ve istediği görünüme burun dolgusu ile ulaşması mümkün olan kişilere uygulanabilir. Burun dolgusu prosedürü; alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından kişi özelinde planlandığı, kaliteli dolgu malzemeleri kullanılarak ve doğru tekniklerle uygulandığı takdirde herhangi bir zararı yoktur. Bununla birlikte burun dolgusu enjeksiyonundan sonra hafif morluk oluşması gibi bazı geçici yan etkiler görülmesi söz konusu olabilir. 

Burun dolgusu kısa sürede tamamlanan ve cerrahi prosedür gerektirmeyen bir medikal estetik prosedürdür. Burun dolgusu enjeksiyonundan önce uygulama bölgesine lokal anestezi etkili krem sürülür. Krem etki edip bölgede uyuşma etkisi sağladıktan sonra burun dolgusu enjeksiyonuna başlanır. Bu sayede uygulama sırasında hastanın acı ya da ağrı hissetmesi söz konusu olmaz. Yani burun dolgusu kişinin acı ya da ağrı duymasına neden olmayan, pratik ve konforlu bir medikal estetik prosedür olma özelliğine sahiptir. Bu aşamada uygulamanın alanında uzman ve deneyimli bir doktor tarafından yapılması da çok önemlidir.

Burun dolgusu; burundaki belirli bölgelere hacim kazandırmak, burun hatlarını belirginleştirmek, burun tabanında ya da alın bileşkesinde bulunan çökmeleri gidermek amacıyla uygulanan bir medikal estetik prosedürdür. Burun dolgusu sonrası elde edilen sonuçların kalıcılığı ortalama 12 ila 18 ay arasında değişir. Burun dolgusu enjeksiyonundan sonra elde edilen sonuçların ne kadar süreyle kalıcı olacağı; her hasta özelinde kullanılan burun dolgusunun özelliklerine, enjekte edilen dolgu maddesi miktarına, uygulanan tekniğe, kişinin yapısal özelliklerine ve giderilmek istenen sorunun derecesine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Burun dolgusunun kalıcılığı sona erdikten sonra uygulama yenilenerek istenen görünüm yeniden elde edilebilir.

Burun dolgusu yapılacak olan kişinin burun gelişimini tamamlamış olması şartı aranır. Burun gelişimi genellikle 18 yaş civarında tamamlandığından, burun dolgusunun 18 yaşından sonra yapıldığı söylenebilir. Bununla birlikte burun gelişiminin tamamlanması süreci her birey özelinde farklılık gösterebilir. Bu nedenle burun dolgusu yapılması konusundaki karar, yapılan değerlendirmelerden sonra her hasta özelinde verilmelidir. Burun dolgusu prosedürü kalıcı olmasa ve büyüme noktalarına zarar vererek burun gelişimini olumsuz yönde etkilemese de burun gelişimi tamamlanmadan yapılması önerilmez.

Burun dolgusu fiyatları, burun estetiği ameliyatına göre çok daha düşük ve ekonomiktir. Ancak burun dolgusu fiyatları; her hasta özelinde tedavi edilmek istenen sorunun derecesine, uygulanacak olan prosedürün kapsamına, kullanılan dolgu maddesinin kalitesine, enjekte edilecek dozun miktarına ve benzer etkenlere göre belirlenir. Buna ek olarak burun dolgusunu yapacak olan doktorun uzmanlığı, deneyimi, uygulamanın yapılacağı yerin fiyat politikası gibi etkenler de burun dolgusu fiyatları belirlenirken değerlendirilir.

Bir yanıt yazın

Gönder
Merhabalar, sizlere nasıl yardımcı olabilirim?