0 544 450 83 30 [email protected] Pzt - Cts: 10:00 - 19:00

Botox Yaptırdıktan Sonra Nelere Dikkat Etmelisiniz

Botox ya da botoks olarak bilinen işlem, botulinum toksininin kısaltmasıdır. Clostridium botulinum adlı bakterilerden elde edilen bir toksin olan botoks, sinir uçlarında iletim sağlayan maddelerin salınımını engellemekte ve sinirler ile onların ulaştığı organlar arasındaki iletişimi durdurmaktadır. Sinir iletiminin durdurulması, oralara ulaşım organların işlevini azaltmakta ya da tamamen engellenmesine sebebiyet vermektedir. Estetik ve kozmetik amaçlı uygulanan botokslar, mimik kaslarının hareketleri sebebiyle ortaya çıkan yüz kırışıklıklarını azaltmak ya da oluşumunu engellemek amacıyla gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda terleme vb. gibi sorunları azaltmakta ve engellemekte de oldukça etkili olan botoks tedavileri, enjeksiyon yöntemiyle uygulanmaktadır.

Kırışıklık tedavisinden yüz şekillendirmeye, Aşırı terleme problemlerinden migren rahatsızlığına kadar birçok alanda etkili olabilen botoks, enjeksiyon işlemi sonucunda uygulanmaktadır. Cerrahi müdahale gerektirmeden ağrısız bir şekilde sonuçlandırılan bu tedavi yöntemi mimik kaslarının içerisine ve deri altına yapılabilmektedir.

Botoks tedavileri sonrasında kişilerde uygulama yapılan bölgede oldukça hafif bir ağrı yaşanabilmektedir. Fakat bu uygulamanın ardından geçen 3 ila 4 günlük süre içerisinde ağrılar geçmektedir. Aynı zamanda bu süre içerisinde tedavi yöntemi sonrasında oluşan hafif şişlikler de geçmeye başlamaktadır. Bu süreler içerisinde doktorun söylediği belli başlı koşullara dikkat etmek önemlidir. Zira herhangi istenmeyen bir sonuç ortaya çıkmaması adına bunlara ehemmiyet verilmelidir. Peki, botoks tedavisi sonrasında nelere dikkat edilmelidir? 

Botoks Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyatsız bir estetik ve kozmetik tedavi yöntemi olan botoks tedavisi, enjeksiyon yardımıyla uygulanmaktadır. Kişide bulunan sorunlu ya da estetik ihtiyacı giderilmesi istenilen bölgeye enjekte edilen botoks, oldukça hızlı bir şekilde iyileşme sürecini beraberinde getirmektedir. Takribi 3 ila 4 gün içerisinde gözle görülür bir şekilde iyileşme yolunda adım atan uygulanan bölge, kısa zaman içerisinde istenilen durum içerisine girmektedir. Fakat bu süreç içerisinde belirli hususlara özen gösterilmeli ve doktorun verdiği direktiflere harfiyle uyulması gerekmektedir. Botoks uygulaması sonrasında doktorlar kişilerin uygulaması gereken belirli kurallar tanımaktadır. Tedavi sonrasında iyileşme sürecinin daha hızlı sonuçlanması ve bu zaman dilimi içerisinde istenmeyen problemlerin ortaya çıkmaması adına bunlara uyulması oldukça önemlidir.

Mutlaka uyulması gereken kurallar şunlardır:

  •       Botoks tedavisi uygulamasının akabinde geçen birkaç saat içerisinde işlem yapılan bölgeye her yarım saatte bir en fazla beş dakika olmak kaydıyla soğuk kompres yapılması tavsiye edilmektedir. Böylelikle ortaya çıkabilecek şişliklerin daha az ve küçük olması sağlanabilmektedir.
  •       Botoks uygulaması sonrasında, tedavinin uygulandığı bölgeye ve hatta çevresine 24 saat boyunca çıplak temas edilmemesi önerilmektedir. Bölgenin ovuşturulmaması, masaj yapılmaması ve herhangi bir şeyin sürtülmemesi oldukça önemlidir.
  •       Botoks uygulaması sonrasında, doktorun belirlediği iyileşme süreci içerisinde uzun süreler eğilmeyi gerektiren hareketlerin yapılmasından kaçınılmalıdır.
  •       Botoks uygulamasının ardından geçen ilk 2 saat içerisinde baş yüksekte tutulmalı ve uzanmaktan kaçınılmalıdır.
  •       Botoks uygulaması sonrasındaki 1.5-2 saat içerisinde uygulanan bölgedeki mimik kaslarının çalıştırılması adına kısa süreleri, kaş çatması, gülme, alın kaldırma vb. gibi hareketlerin yapılması gerekmektedir.
  •       Botoks uygulamasının ardından geçen 8 saatlik sürenin ardından, enjeksiyon bölgesine soğuk suyla yıkama yapılması tavsiye edilmektedir.
  •       Botoks tedavisinde iyileşme süreci içerisinde doktorun belirlediği ilaçlar dışında herhangi bir ağrı kesici etkili ilacın kullanılmaması oldukça önemlidir.
  •       Tedavi süreci içerisinde alkol ve tütün ürünlerinin kullanılmaması gerekmektedir.
  •       Botoks tedavisi sonrasında; solaryum, sauna, peeling ve hamam gibi aktivitelerden belirli müddet uzak durulması gerekmektedir.

Botoks Tedavisi Ne Zaman Etki Etmeye Başlar?

Botoks işlemleri genellikle 3 ile 4. günün ardından etki göstermeye başlamaktadır. Fakat, uygulanan bölgede istenilen sonuç alınabilmesi için 2 hafta geçmesi gerekmektedir. Bu süreç tamamlanana kadar, enjeksiyon yapılan bölge ve çevresindeki mimik kasları, ancak 2 haftada tamimiyle gevşeyebilmektedir.

Botoks Tedavisinin Etkisi Ne Kadar Sürmektedir?

Botoks tedavi uygulaması, tamamen düzelme sağlayan bir teknik değildir. Ameliyatsız bir şekilde yalnızca enjeksiyon yardımıyla uygulanan botokslar, genellikle uygulanmasının ardından geçen 3 aylık dönem içerisinde etkili bir şekilde işlev ortaya koymaktadır. İlk 3 ayın ardından botoks içerisinde yer alan hiyalüronik asit, vücut içerisinde tamamen emilir ve tedavinin etkisi ortadan kaybolmaya başlamaktadır. Bu etki sebebiyle de botoks dolayısıyla düzelen kırışıklıklar, terlemede azalma vb. gibi sorunlar tekrardan baş göstermektedir. Kişi dilediği takdirde tekrardan bu uygulamayı yaptırarak, geçici de olsa sorunlarına çözüm bulabilmektedir.

Botoks Tedavisi En Fazla Kaç Kez Uygulanabilmektedir?

Botoks tedavisinin uygulanmasında herhangi bir sınırlamama bulunmamaktadır. Kişi, dilediği takdirde ömrü boyunca sayısız kez bu tedavi yöntemini kendi cildi üzerinde tedavi gerektiren bölgeye uygulattırabilmektedir.

 

Randevu Formu

İletişim Bilgilerimiz

Adres: Teşvikiye Mahallesi Teşvikiye Caddesi NO:28 Kat:3 Daire:4 Şişli / İstanbul

Telefon: +90 544 450 83 30

Mail: [email protected]

Çalışma Saatlerimiz

 

GünlerSaatler
Pazartesi10:00–19:00
Salı10:00–19:00
Çarşamba10:00–19:00
Perşembe10:00–19:00
Cuma10:00–19:00
Cumartesi10:00–19:00
PazarKapalı

 

Neredeyiz

Bir yanıt yazın

Gönder
Merhabalar, sizlere nasıl yardımcı olabilirim?