0 544 450 83 30 [email protected] Pzt - Cts: 10:00 - 19:00

Burun Dolgusu Ne Kadar Kalıcı?

Burun Dolgusu Ne Kadar Kalıcı

Bireylerin doğal bir çekiciliğe sahip olması, yüzdeki unsurların birbiriyle uyum içerisinde olmasına bağlıdır. Her birey özelinde beğeniler ve tercihler değişse de, tüm kültürler ve etnik kökenler için geçerli olan bazı temel unsurlar vardır. Bu nedenle doğal olarak çekiciliğe sahip olan yüz hatlarında, en çekici dengeye ve uyuma ulaşmak için burun yapısının değiştirilmesine ihtiyaç duyulabilir.

Burun yüzün merkezinde belirgin bir şekilde konumlanır ve tam da bu nedenle kolayca göz ardı edilmesi olası değildir. Pek çok farklı burun kusurunu gidermek için sıklıkla kullanılan burun dolgusu, ameliyatsız burun şekillendirme imkanı veren bir prosedür olarak estetik cerrahiye göre daha hızlı ve konforlu bir alternatif olma özelliğini taşır. Burun dolgusu ile giderilmesi söz konusu olabilen burun kusurlarında bu yöntemin tercih edilmesi, ağrılı ve uzun bir iyileşme süreci gerektirebilen burun estetiği ameliyatına karşı giderek daha fazla söz konusu olmaktadır.

Ameliyatsız burun estetiği olarak da bilinen burun dolgusu prosedürünün burun estetiği ameliyatı ile arasındaki önemli farklardan biri, burun dolgusunun kalıcı olmamasıdır. Burun estetiği ameliyatından elde edilen sonuçlar kalıcıyken burun dolgusu prosedüründen sonra elde edilen sonuçların kalıcılık süresi 1 ila 2 yıl arasında değişiklik gösterebilir. Burun dolgusu sonuçlarının ne kadar süre kalıcı olacağı; hasta özelinde giderilmek istenilen sorunun derecesine, enjekte edilen dolgu maddesi miktarına, tercih edilen dolgu maddesinin özelliklerine, enjeksiyon tekniğine ve hastanın yapısal özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Burun Dolgusunun Yaşı Var mı?

Burnu yeniden şekillendirmek, tanımlamak, şişlikleri gizlemek ve düzeltmek amacıyla dermal dolgu maddesi enjeksiyonu yoluyla uygulanan medikal estetik prosedür burun dolgusu olarak adlandırılır. Burun estetiği ameliyatı yani rinoplasti her ne kadar günümüzde en çok tercih edilen estetik cerrahi prosedürlerinden biri olsa da, pek çok hasta komplikasyonlarla karşılaşma ve olumsuz sonuçlar doğma riskinden dolayı burun estetiği ameliyatı olmaya yanaşmaz. Geleneksel rinoplastinin invaziv olmayan alternatifi olması nedeniyle ameliyatsız burun estetiği olarak da adlandırılan burun dolgusu ise konforlu, pratik ve güvenilir bir yöntem olma özelliğine sahiptir.

Gerek burun estetiği ameliyatı gerek burun dolgusu yapılacak hastalarda aranan temel şart burun gelişiminin tamamlanmış ve hastanın burnunun yetişkin boyutuna gelmiş olmasıdır. Bunun için burun dolgusu genellikle 16 ila 18 yaşından sonra uygulanır. Bireysel gelişim özelliklerine bağlı olarak burun gelişiminin tamamlandığı yaş herkeste farklı olduğundan, yaştan bağımsız olarak muayene sonucu yapılan değerlendirme doğrultusunda karar verilir.

Burun Dolgusu Acıtır mı?

Burun dolgusu yapılmadan önce uygulama bölgesine lokal anestezik etkili krem sürülür ve etki etmesi beklenir. Prosedüre uyuşma sağlandıktan sonra geçildiği için uygulama sırasında hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Burun dolgusu prosedürü genellikle 10 ila 15 dakika içinde tamamlanır. Hasta özelinde belirlenen noktalarda yapılan dolgu maddesi enjeksiyonu ile burun dokusu doldurulur. İşlem sonucunda burnun görünümünde estetik açıdan hedeflenen iyileştirme sağlanır.

Burun dolgusu estetiği ameliyatından sonra hastalar günlük yaşantılarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Burun dolgusu tedavisini takip eden iki hafta boyunca uygulama bölgesinde hafif şişlik, kızarıklık ya da morluk görülmesi söz konusu olabilir. Bu semptomlar birkaç gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkar ve bununla birlikte nihai sonucun gözlemlenmesi mümkündür.

Burun Dolgusu Neden Bu Kadar Popüler?

Burun şeklini değiştirmek isteyen ancak bunun için burun estetiği ameliyatı yaptırmayı tercih etmeyenler için burun dolgusu istisnai ve ekonomik bir yöntem olarak öne çıkar. Burun dolgusu tedavisi sırasında hastaya genel anestezi uygulanması gerekmez. Ayrıca uzun bir iyileşme sürecine gereksinim duyulmaz.

Burun dolgusu aynı zamanda burun estetiği ameliyatına göre daha güvenli ve hızlı bir yöntemdir. Burun dolgusu burun boyutunun büyüklüğü ya da burun şekil değişikliği ile ilgili olmayan sorunlar için ideal bir çözüm olarak kabul edilir. Burun dolgusu ile giderilmesi söz konusu olan burun kusurları için hasta özelinde bir planlama yapılır. Planlamaya uygun prosedür sonucu istenilen sonuçlar elde edilebilir.

Burun dolgusu, çeşitli nedenlerle cerrahi prosedürü tercih etmeyen hastaların yanı sıra burun estetiği ameliyatı yaptırmak isteyen ancak henüz kesin kararını verememiş hastalar için de işlevsel bir çözüm olabilir. Hastalar burun dolgusundan sonra istedikleri değişikliklerin nasıl bir görünüm sağladığını değerlendirebilir, buna bağlı olarak burun estetiği ameliyatı olup olmama kararını daha doğru bir şekilde verebilirler.

Ayrıca burun dolgusu prosedüründen sonra, hasta özelinde bir ihtiyaç görülmesi halinde gerekli rötuşlar kolaylıkla yapılabilir. Çünkü burun dolgusu prosedüründen sonra rötuş yapılması, az miktarda dolgu maddesinin ilgili bölgeye basit bir enjeksiyonla gerçekleştirilmesi şeklindedir.

Burun dolgusu çok yönlü bir teknik olması sayesinde pek çok farklı sorunun burun estetiği ameliyatına gerek kalmadan düzeltilmesini sağlar. Burun dolgusu farklı cilt tiplerine sahip hastalara uygulanabilir. Burun dolgusu enjeksiyonundan doğal ve etkili sonuçlar alınabilmesi için mutlaka alanında uzman ve deneyimli bir doktor tercih edilmelidir.

Randevu Formu

İletişim Bilgilerimiz

Adres: Teşvikiye Mahallesi Teşvikiye Caddesi NO:28 Kat:3 Daire:4 Şişli / İstanbul

Telefon: +90 544 450 83 30

Mail: [email protected]

Çalışma Saatlerimiz

 

GünlerSaatler
Pazartesi10:00–19:00
Salı10:00–19:00
Çarşamba10:00–19:00
Perşembe10:00–19:00
Cuma10:00–19:00
Cumartesi10:00–19:00
PazarKapalı

 

Neredeyiz

Bir yanıt yazın

Gönder
Merhabalar, sizlere nasıl yardımcı olabilirim?