0 544 450 83 30 [email protected] Pzt - Cts: 10:00 - 19:00

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir? Ne İşe Yarar?

Gözler her yaştan kadın ve erkeğin yüzünde ilk bakışta fark edilen unsurlar olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle gözlerin, yüzün estetik görünümünde son derece önemli bir yere sahip olduğu ifade edilebilir. Göz altı torbası ya da göz altı morluğu olarak bilinen çökmüş göz altları kadınların ve erkeklerin, görünümleriyle ilgili estetik kaygılar yaşamasına neden olabilir. Bu sorunu giderme amacıyla kullanılabilecek en etkili medikal estetik prosedürlerin başında göz altı ışık dolgusu gelir. Göz altı ışık dolgusu prosedürünün uygulanması, hassas göz çevresi cildinin yapılandırılmasını sağlar. Bu sayede göz altı bölgesindeki şişliklerin ve morlukların giderilmesi mümkün olabilir. Yaş almaya bağlı olarak göz altında ortaya çıkan sorunların göz altı ışık dolgusu ile giderilmesi sağlanabilir.

Gerek kadınlarda gerek erkeklerde 30’lu yaşlarla birlikte cildin kendini yenileme sürecinin yavaşladığı bilinir. Buna bağlı olarak kadınlarda ve erkeklerde göz altı sorunları yaşanması sık karşılaşılan bir durumdur. Göz altı bölgesinde genellikle morluk ve çukurlaşma şeklinde ortaya çıkan bu sorunların nedenleri arasında; genetik etkenler, düzensiz uyku, yetersiz beslenme, alerjik reaksiyon, alkol ve sigara kullanımı gibi etkenler sayılabilir. Özellikle göz altı bölgesinde ortaya çıkan çöküntüler dolayısıyla göz altlarının daha koyu, kişinin ise daha yorgun, yaşlı ve üzgün görünmesi söz konusu olabilir.

Göz Altı Işık Dolgusu: Son Yılların Popüler Medikal Estetik Prosedürü

Gözaltı ışık dolgusu; göz altı dokularının derinliğindeki hidrasyon seviyesini, cildin sertliğini, esnekliğini ve pürüzsüzlüğünü artırmak; buna bağlı olarak cildin ışığı daha iyi yansıtmasını sağlamak amacıyla uygulanan bir medikal estetik prosedürdür. Göz altı ışık dolgusu kolay uygulanabilen ve konforlu bir prosedürdür. Göz altı ışık dolgusunun içeriği göz altı dokusuyla uyumlu bir kıvama sahiptir. Formülünde hyaluronik asite ek olarak bölgedeki koyulukları açmaya ve cildi yeniden yapılandırmaya yardımcı olan aminoasitler, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bulunur.

Hyaluronik asit, cildin en önemli yapı taşlarından biridir. Ayrıca son derece güçlü bir nem tutma özelliği vardır. Bu sayede hyaluronik asit, cildin nemini ve elastikiyet düzeyini artırır. Sonuç itibarıyla cildin canlanmasını ve ciltteki kırışıklıkların azalmasını sağlar.

Göz Altı Işık Dolgusu Kaç Yaşında Yapılır? Kimlere Yapılır?

18 yaşının üzerinde olan, yapısal olarak göz altı bölgesi çökük olan ya da yaş almaya bağlı olarak göz altı bölgesinde sönme, çökme ve morluk oluşan kişilere göz altı ışık dolgusu uygulanması mümkün olabilir. Göz altı ışık dolgusu genellikle 65 yaşına kadar olan hastalara uygulanabiliyor olsa da, prosedüre uygunluk kararı yapılan değerlendirmelerin ardından hasta özelinde verilmelidir.

Göz altı bölgesinde birçok farklı nedene bağlı olarak kırışıklık, çökme, halkalanma ve hafif morluk gibi estetik kaygılara yol açabilen sorunlar olan kişiler göz altı ışık dolgusu için adaydır. Bununla birlikte göz altı ışık dolgusu uygulanacak olan adaylar 18 yaşından büyük olmalı, genel sağlık durumlarında göz altı ışık dolgusu enjeksiyonuna engel bir durum bulunmamalıdır. 

Bununla birlikte, hastanın göz altı bölgesindeki koyu halkaların damar ya da pigment sorunlarından kaynaklandığı durumlarda, göz altı ışık dolgusu etkili bir çözüm olarak gündeme gelemez. 

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Göz altı ışık dolgusu prosedürüne aday olan hasta öncelikle muayene edilir. Muayene sırasında ihtiyaçları belirlenir ve uygulamanın sonucuyla ilgili beklentileri öğrenilir. Bunun sonucunda enjekte edilmesi gereken dolgu maddesinin miktarı belirlenir. Uygulama bölgesine lokal anestezi etkili krem sürülür, enjeksiyon bölgesi temizlenir ve ince uçlu iğne ya da kanül kullanılarak dolgu maddesinin enjeksiyonu gerçekleştirilir.

Göz altı ışık dolgusu prosedürü kapsamında dolgu maddesi, istenilen sonuç elde edilene kadar az miktarlarla ve kontrollü bir şekilde verilmelidir. Dolgu maddesinin çok miktarda ve çok hızlı bir şekilde enjekte edilmesi halinde, bölgedeki hassas dokunun travmatize olması gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir. Göz altı ışık dolgusu enjekte edildikten sonra, parmaklarla nazikçe şekillendirilebilir. Morarmayı ve şişmeyi minimize etmek için enjeksiyon sonrası bölgeye buz kompresi yapılmalıdır.

Göz altı ışık dolgusu enjeksiyonunun ardından bölgede hassasiyet gelişmesi sık görülen ve doğal olarak kabul edilen bir durumdur. Buz kompresi yapılması, bölgede şişme oluşmasını ve hastanın rahatsızlık hissetmesini önleyebilir. Hastalar göz altı ışık dolgusu enjeksiyonu tamamlandıktan sonra göz altı bölgesine dokunmamalı ve makyaj yapmamalıdır.

Hastalar göz altı ışık dolgusu enjeksiyonundan sonra günlük rutinlerine kesintisiz bir şekilde devam edebilirler. Bununla birlikte prosedürden optimum fayda sağlamaları için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunların başında göz altı ışık dolgusundan sonraki ilk 24 saat egzersizden uzak durulması gelir. Göz altı ışık dolgusu enjeksiyonunun sağladığı etkilerin kalıcılığı 12 ila 18 ay arasında devam edebilir. En iyi sonuçları görebilmek için enjeksiyonun üzerinden 1 hafta geçmesi beklenmelidir.

Göz altı ışık dolgusunun genellikle tek seans yapılması yeterli olur. Ancak hastanın ihtiyacı varsa ve doktor uygun görürse, üçer haftalık aralıklarla olmak üzere toplamda 3 seans olmak üzere göz altı ışık dolgusu yapılabilir. Prosedürün kaç seans şeklinde uygulanacağı hasta özelinde belirlenir.

Göz Altı Işık Dolgusu Ne Zaman Yapılır?

Göz altı ışık dolgusu; göz altındaki karartı ve morluk görünümünü iyileştirmek, yorgun görünümü azaltmak, bölgedeki kırışıklık, çöküntü ve sarkmaları gidermek amacıyla uygulanabilecek bir medikal estetik prosedürdür. Bu prosedür sayesinde göz altı bölgesindeki eşitsizliklerin ortadan kaldırılması mümkün olabilir. Göz altı ışık dolgusu enjeksiyonu, zaman içinde göz altı bölgesinde ortaya çıkan hacim eksikliğini de desteklemeye yardımcı olur. Bu sayede daha dinç ve genç bir görünüme sahip olunabilir.

Göz altı ışık dolgusu yalnızca göz altı çukurlarını ve torbalarını tedavi eden bir prosedür değildir. Aynı zamanda bileşenleri arasında yer alan hyaluronik asit sayesinde göz altı bölgesi cildinin renginde de açılma sağlar. Bu sayede uygulama yapılan kişinin göz altı, daha aydınlık ve parlak bir görünüme sahip olur.

Göz Altı Işık Dolgusunun Avantajları Nelerdir?

Göz altı ışık dolgusu enjeksiyonu, göz çevresinin sağlıklı ve aydınlık bir görünüme kavuşması için tercih edilebilecek etkili bir yöntemdir. Göz altı bölgesi cildinin yeniden yapılandırılması, göz çevresinin gençleştirilmesine yardımcı olur. Ayrıca göz altı bölgesindeki koyulukların yanı sıra çizgilerin ve halkaların da giderilmesi mümkündür. Göz altı çukurluklarının doldurulmasıyla birlikte göz çevresi parlak ve canlı bir görünüme kavuşur.

Göz altı ışık dolgusu tedavisinde kullanılan bileşenlerden hyaluronik asit, insan vücudunun doğal olarak ürettiği bir madde olduğu özelliğine sahiptir. Bu nedenle, göz altı bölgesine enjekte edildiğinde herhangi bir yan etkiye ya da zarara yol açması söz konusu değildir. Diğer yandan göz altı ışık dolgusunun sağladığı etki kalıcı değildir ve zaman içinde sağladığı etki ortadan kalkacaktır. Prosedürün hedef aldığı bölge çok fazla hareketli bir bölge olmadığı için, göz altı ışık dolgusunun kalıcılığı 12 ila 18 ay gibi sürelere ulaşabilir. Dolgu maddesinin etkisi zaman içinde kademeli olarak azalır. Hastanın istemesi ve doktorun onaylaması halinde göz altı ışık dolgusu yinelenebilen bir prosedürdür.

Randevu Formu

İletişim Bilgilerimiz

Adres: Teşvikiye Mahallesi Teşvikiye Caddesi NO:28 Kat:3 Daire:4 Şişli / İstanbul

Telefon: +90 544 450 83 30

Mail: [email protected]

Çalışma Saatlerimiz

 

GünlerSaatler
Pazartesi10:00–19:00
Salı10:00–19:00
Çarşamba10:00–19:00
Perşembe10:00–19:00
Cuma10:00–19:00
Cumartesi10:00–19:00
PazarKapalı

 

Neredeyiz

Bir yanıt yazın

Gönder
Merhabalar, sizlere nasıl yardımcı olabilirim?