0 544 450 83 30 [email protected] Pzt - Cts: 10:00 - 19:00

Masseter Botoks Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yüz şeklinden memnun olmayan pek çok insanın en sık araştırdığı medikal uygulamalar arasında masseter botoks yer almaktadır. Çene botoksu olarak da bilinen masseter botoks nedir ve ne işe yarar? Çiğneme kası olarak bilinen masseter, kimi insanda az kimisinde de çok gelişmiştir. Eğer aşırı gelişen bir masseter varsa kare ve erkeksi bir yüz hattı ortaya çıkmaktadır. Bu durumda çene çizgisi kişiyi rahatsız edebilir. Bu görünümden memnun olmayan yüz hattının daha oval şekilde görünmesini isteyen kişiler masseter botoksu yaptırmak isteyebilir.

Çene küçültme ameliyatlarına alternatif olarak oldukça popüler bir uygulama olan masseter botoks, kısa iyileşme süreci ve ağrı vermeyen uygulama şekliyle öne çıkmaktadır. Çene küçültmek için uygulanan ameliyatlara nazaran daha basit ve ağrısız bir prosedüre sahiptir. Oldukça doğal ve estetik görünümlü bir yüz hattı sağlamaktadır.

Elmacık kemiği ve alt çene kemiğini bağlayan kaslardan biri olan masseter kası, aynı zamanda çiğneme fonksiyonlarına da yardımcı olmaktadır. Masseter botoksu ise masseter kasının içerisinde botoks malzemesinin enjekte edilmesiyle uygulanan bir medikal prosedür olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı durumlarda masseter botoksu, çene botoksu olarak da ifade edilmektedir. Masseter botoksu da diğer medikal botoks uygulamaları gibi enjeksiyon yöntemi ile yapılmaktadır. Masseterdeki sinir sinyallerinin geçici olarak bloke edilmesi amacıyla botolinum toksini kullanılmaktadır ve bu kasın hareketi geçici olarak engellenmek istenmektedir.

Masseter botoksu sadece estetik bir yüz görünümü için uygulanan bir işlem değildir. Tıpta bruksizm olarak adlandırılan diş sıkma hastalığı için de masseter botoksu uygulanabilir. Sürekli tekrarlanan çiğneme hareketiyle ya da sert yiyecekler çiğnenmesi sebebiyle çenenin masseter kasında büyüme meydana gelebilir. Ayrıca stres kaynaklı özellikle gece diş sıkma bir başka deyişle Bruksizm rahatsızlığı kaslarda genişlemeuye yol açabilmektedir.

V-line botoksu olarak da bilinen masseter botoksu ile masseter kasının zayıflaması ve dolayısıyla küçülmesi hedeflenmektedir. Böylece yüzdeki gerginliğin azalarak stres ve diş sıkma sorunlarının çözümlenmesi sağlanabilmektedir. Aynı şekilde yüz profilinin daha oval ve üçgen bir görünüme kavuşması mümkün olabilir.

Masseter Botoks Ne İçin Kullanılır?

Masseter botoks uygulaması, fonksiyonel bir uygulama olup oldukça geniş kullanım amaçlarıyla uygulanmaktadır. Masseter botoks özellikle diş sıkma, diş gıcırdatma, çene gerginliği, çene ağrısı ve çenede kenetlenme gibi problemlerin azaltılması gibi birçok uygulama için kullanılmaktadır. Masseter botoks aynı zamanda çenedeki hasarlarda gelişen baş ağrısının hafifletilmesinde, kare yüz görünümünün giderilerek çenenin istenen şekle getirilmesinde uygulanan bir işlemdir. Çenede genişlik olan ve kare yüz hattı oluşan kişileri bu durumu kas kütlesinden kaynaklanıyor ise masseter botoks tedavisi yöntemi etkili sonuçlar sunabilir.

Masseter botoks uygulaması, ağrı ve sızıya neden olmadan işlem yapılmasını sağlamaktadır. Bu işlem yaklaşık 10 dakikada tamamlanmaktadır. İşlemin ardından kişiler günlük hayatına devam edebilmektedir. Masseter botoks enjeksiyonu uygulanmadan önce hastanın cildine lokal anestezik bir krem uygulanmaktadır. Masseter kasının bulunduğu bölge belirlenmektedir. Kas gücüne ve hacmine göre doz ayarlaması yapılmaktadır. Ardından masseter kasının içerisine uygun dozdaki enjeksiyon yapılmaktadır. Masseter botoksunda maksimum etki yaklaşık 2 hafta içerisinde ortaya çıkmaktadır. Ancak bu etki süresi de kişiden kişiye göre ve dozuna göre değişmekte olup ortalama 6 ay kadar kalıcı etki sağlayabilmektedir.

Masseter Botoksun Faydaları

Masseter botoks kişilerin ideal bir çene yapısı görünümüne kavuşmasına yardımcı olabilir. Yüz profilinin yeniden şekillendirilmesinde büyük rol oynamaktadır. İstenen ve ideal olarak nitelendirilen çene hattı oldukça farklı özelliklere sahip olabilir. Kadınlarda daha estetik bir yüz görünümü için ince ve uzun yüz hattı tercih edilirken erkeklerde kare yüz hattının daha güçlü bir ifade sağlaması istenebilir. Diş sorunlarına bağlı olan çene sıkma, buna bağlı olan çene ağrıları, stres, anksiyete ve migren tipi baş ağrısı problemleri de masseter botoksu ile giderilebilmektedir.

Medikal estetik uygulamalarından biri olan masseter botoks, cerrahi operasyonlara göre daha güven veren bir işlem olmasının yanı sıra yan etki olasılığı da muhtemel olabilir. Masseter botoks uygulamasından sonra görülen yan etkiler arasında;

  •       Kas zayıflığı,
  •       Kas sertliği,
  •       Baş ağrısı,
  •       Çene bölgesinde ağrı, şişlik ya da kızarıklık gibi semptomlar görülebilir.

Etkileri kalıcı olmadığından dolayı elde edilmek istenen sonuçların devamlılığı için masseter botoks uygulamasının seanslarının doktor gözetiminde olması oldukça önem arz etmektedir. Doktorun önerdiği şekilde belirli periyotlarla tekrarlanması gerekmektedir. Botoksun uygulama sıklığı kişinin ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca düzenli uygulamaya bağlı olarak zamanla uygulama sıklığından bir azalma söz konusu olabilir.

Masseter Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Masseter botoks sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda hassas davranmak işlemin kalıcılığı ve daha az yan etki görülmesi açısından oldukça önemlidir. Masseter botoks uygulamasından sonra istenen etki 4 ila 7 gün içerisinde görülmeye başlanmaktadır. Ancak maksimum etki genellikle ikinci haftadan itibaren belirgin olarak görülmektedir.

  •       Masseter botoksu uygulamasının sonrasında ilk 24 saat sert gıdaların çiğnenmemesi gerekir. Mümkün olduğunda bu gıdalardan uzak durulmalıdır ve sıvı gıdalar tüketilmelidir.
  •       Botoks uygulamasından sonra birkaç saat boyunca yüz kesinlikle yıkanmamalıdır. Duş alınmamalıdır ve en az 24 saat boyunca enjeksiyon uygulanan bölgeye masaj yapılmamalıdır.
  •       6 ila 8 saat boyunca makyaj gibi kozmetik uygulamalarından kaçınılmalıdır.
  •       Masseter botoks uygulamasının ardından 24 saat boyunca aspirin ve benzeri gibi kan sulandırıcı ilaçlar içilmemelidir.
  •       24 – 48 saat süreyle sauna ve hamam gibi aşırı sıcak olan ortamlardan kaçınılmalıdır.
  •       Masseter botoksu uygulamasını izleyen ilk 1 hafta içerisinde cilt bakımı yaptırılmaması gerekir.

Randevu Formu

İletişim Bilgilerimiz

Adres: Teşvikiye Mahallesi Teşvikiye Caddesi NO:28 Kat:3 Daire:4 Şişli / İstanbul

Telefon: +90 544 450 83 30

Mail: [email protected]

Çalışma Saatlerimiz

 

GünlerSaatler
Pazartesi10:00–19:00
Salı10:00–19:00
Çarşamba10:00–19:00
Perşembe10:00–19:00
Cuma10:00–19:00
Cumartesi10:00–19:00
PazarKapalı

 

Neredeyiz

Bir yanıt yazın

Gönder
Merhabalar, sizlere nasıl yardımcı olabilirim?