0 544 450 83 30 [email protected] Pzt - Cts: 10:00 - 19:00

Mezoterapi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mezoterapi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mezoterapi, çeşitli cilt sorunlarının tedavisi amacıyla sıklıkla uygulanan bir medikal estetik prosedürdür. Mezoterapi cildi onarma, ciltteki yaşlanma belirtilerini azaltma ya da saçları güçlendirme gibi farklı amaçlarla uygulanabilir. Mezoterapi kapsamında cilt sağlığı üzerinde faydası bilinen vitaminler, mineraller, amino asitler ve diğer besleyici maddeler doğrudan cilt altına enjekte edilir.

Mezoterapi tedavisinin alanında uzman ve deneyimli bir dermatolog tarafından yapılması gerekir. Tedaviden başarılı sonuçlar alınması için diğer bir önemli nokta, uygulama sonrası doktorun talimatlarına eksiksiz bir şekilde uymaktır. Doktor tavsiyelerine uyulması sayesinde cildi korumak, olası bir enfeksiyon riskini azaltmak ve enjeksiyon bölgesindeki yan etkileri minimize etmek gibi faydalar sağlanabilir.

Mezoterapi tedavisinden sonra uygulama bölgesinde cilt hassasiyeti gelişebilir. Bu nedenle, uygulama bölgesine dokunmaktan ya da uygulama bölgesini ovuşturmaktan kaçınılmalıdır. Aynı şekilde erken dönemde enjeksiyon bölgesine basınç uygulanmamalı ya da ciltte sürtünmeye neden olabilecek hareketlerden kaçınılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise cildi güneşten, aşırı sıcak ya da soğuk hava koşullarından korumaktır.

Mezoterapi sonrası cildin güneş ışınlarına karşı hassasiyeti artabilir. Bunun sonucunda cilt güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı daha duyarlı bir hâle gelebilir. Buna bağlı olarak herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için güneşe çıkmadan önce cilde geniş spektrumlu güneş kremi uygulanmalıdır. Aynı zamanda güneşten koruyucu giysiler giymek ve şapka takmak ekstra koruma için önlem almayı sağlayabilir.

Mezoterapi uygulamasının güvenilir bir klinikte yapılması önemlidir. Aynı zamanda enjekte edilecek karışımın içerisindeki maddeler ve diğer ürünler hakkında bilgi alınmalıdır. Enjeksiyon sonrası bu maddeler nedeniyle herhangi bir alerjik reaksiyon geliştiği fark edilirse, vakit geçirmeksizin doktora başvurulmalıdır. 

İhmâl edilmemesi gereken diğer bir konu ise mezoterapi sonrası cildin yeterince nemlendirilmesidir. Uygulamayı gerçekleştiren doktor tarafından önerilen bir nemlendirici düzenli olarak kullanıldığı takdirde cildi nemli tutmak, cilt tahrişini azaltmak ve cildin iyileşme sürecini teşvik etmek gibi faydalar sağlanabilir.

Mezoterapi sonrası, uygulama bölgesine herhangi bir tedavi ya da kozmetik prosedür uygulanmadan önce doktor onayı alınmalıdır. Bunun nedeni, bazı tedavilerin ya da prosedürlerin mezoterapi sonuçlarını olumsuz şekilde etkileyebilmesi ya da ciltte reaksiyon oluşmasına yol açabilmesidir.

Mezoterapi tedavisinden sonra ciltte şişlik, hassasiyet, morarma ya da kızarıklık gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu tür reaksiyonlar genellikle geçici ve hafif düzeyde olmakla birlikte uzun sürmesi ya da rahatsızlık verici bir durum ortaya çıkması hâlinde en kısa sürede doktora başvurulmalıdır.

Mezoterapi Ne İşe Yarar

Mezoterapi Ne İşe Yarar?

Son derece konforlu, pratik ve etkili bir medikal estetik prosedür olan mezoterapi ciltteki kırışıklıkların giderilmesinden selülit tedavisine kadar birçok farklı amaçla uygulanabilir. Mezoterapi genellikle anti-aging etki sağlamak için tercih edilir. Yüz, boyun ve göğüs bölgesine mezoterapi yapıldığında bölgedeki elastin ve kolajen liflerinin üretiminin uyarmak, cilt kırışıklıklarını azaltmak ve daha genç bir cilt  görünümü elde etmek mümkün olabilir. Bağ dokularının uyarılması sayesinde cilt gerginliği artırılabilir. 

Ciltteki lekeleri azaltmak ve cildi aydınlatmak için de mezoterapi tedavisinden faydalanılabilir. Mezoterapi kapsamında cilde enjekte edilen A vitamini ve C vitamini gibi reaktifler sayesinde ciltteki hiperpigmentasyonu azaltmak ve renk tonunu eşitlemek mümkün olabilir. 

Cilteki akneleri gidermek ve akne tedavisinden sonra oluşan hasarı düzeltmek amacıyla mezoterapi uygulamasına başvurulabilir. Bu amaca yönelik olarak glikolik asit gibi içeriklerin cilde enjekte edilmesiyle cildin kendi kendini yenilemesi süreci teşvik edilebilir. 

Aynı zamanda mezoterapi kilo verme ve selülit tedavisi süreçlerine de fayda sağlayabilir. Yüz, bacak ve kalça gibi bölgelerde yer alan yağ dokularının cerrahi bir prosedür söz konusu olmaksızın parçalanması ve vücuttan atılması için mezoterapiye başvurulabilir. Bu kapsamda mezoterapinin, cilt sıkılaştırma ve vücut şekillendirme için tercih edilebileceği de ifade edilebilir.

Cilt kuruluğu şikâyeti yaşayan kişilerde, cildi nemlendirmek ve cilde daha canlı bir görünüm kazandırmak için mezoterapi uygulanabilir. Saç dökülmesi sorunundan şikâyetçi olan kişilerde saç mezoterapisi ile dökülmeyi önlemek mümkün olabilir. 

Mezoterapi Nasıl Uygulanır?

Mezoterapi tedavisine uygunluk kararı, yapılan değerlendirmenin ardından her hasta özelinde verilir. Bu süreçte hastanın cilt yapısı, ihtiyaçları, giderilmek istenen sorunun türü ve derecesi gibi çeşitli faktörler incelenir. Hasta, mezoterapi tedavisine uygun bulunduğu takdirde tedavi ve sonrası ile ilgili olarak detaylı bir şekilde bilgilendirilir. 

Uygulama yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanır. Daha sonra cilt ihtiyaçlarına göre belirlenen maddelerden bir kokteyl hazırlanır. Hazırlanan karışım hedef bölgeye enjekte edilir. Deri katmanlarının derinlerine ulaşan reaktifler optimum fayda sağlar. 

Enjeksiyon yöntemiyle gerçekleştirilen mezoterapi prosedürü sayesinde herhangi bir cerrahi kesi yapılması gerekmeksizin hedef bölgedeki bağ doku uyarılabilir, yağ dokuda değişiklikler yapılabilir, kan ve lenf dolaşımının artması teşvik edilebilir. Mezoterapi tedavisinin toplamda kaç seans uygulanacağı ve seanslar arasında ne kadar. Süre bulunacağı yine hasta özelinde belirlenir. Mezoterapi tedavisinin özelleştirilebilir bir tedavi olması, her hasta özelinde ihtiyaçlara uygun planlama ve uygulama yapılmasını, bu sayede tedaviden etkili sonuçlar alınmasını sağlayabilir.

Mezoterapinin Avantajları Nelerdir?

Mezoterapi, cilt hücrelerinin tedavi edilmesini ve yenilenmesini temel alan bir prosedürdür. Uygulamanın amacı, cilt altında sentezlenen protein yaplarının yeniden sentezlenmesini sağlamaktır. Bu sayede vücuttaki kolajen üretiminin artması teşvik edilir. Alternatif yöntemlere göre dışarıdan bir müdahale yerine cildin kendi kendini onarım mekanizmasını aktive eden bir süreç olduğundan son derece avantajlı bir seçenek olarak değerlendirilir. 

Mezotereapi, sorunlu alanlara küçük miktarda ilaçlarla ve mikroenjeksiyon yöntemi ile doğrudan müdahale etme imkânı sunar. Bu sayede hızlı ve etkili sonuçlar almak mümkün olabilir. Hem tedavi hem tedavi sonrası süreç son derece konforludur. Hastanın günlük yaşantısında hiçbir kesintiye neden olmaz.

Randevu Formu

İletişim Bilgilerimiz

Adres: Teşvikiye Mahallesi Teşvikiye Caddesi NO:28 Kat:3 Daire:4 Şişli / İstanbul

Telefon: +90 544 450 83 30

Mail: [email protected]

Çalışma Saatlerimiz

 

GünlerSaatler
Pazartesi10:00–19:00
Salı10:00–19:00
Çarşamba10:00–19:00
Perşembe10:00–19:00
Cuma10:00–19:00
Cumartesi10:00–19:00
PazarKapalı

 

Neredeyiz

Bir yanıt yazın

Gönder
Merhabalar, sizlere nasıl yardımcı olabilirim?