0 544 450 83 30 [email protected] Pzt - Cts: 10:00 - 19:00

PRP Saç Çıkarır Mı?

Saç dökülmesi, kişilerin sosyal ve psikolojik yaşamlarını oldukça olumsuz etkileyebilen bir etkendir. Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerde depresyon belirtileri görülebilir, sosyal çevrelerinde olumsuz söylemlerle karşılaşabilirler. Kadın ve erkekler için saç dökülmesi oldukça ciddi bir sorun olabilir. Aşırı saç dökülmesinde PRP gibi birçok tıbbi ve medikal yöntem de çözüm olarak sunulmaktadır. PRP saç çıkarır mı, hangi saç dökülmeleri ciddi bir problem oluşturabilir gibi çok fazla soru işaretiniz varsa bu makalemizde ayrıntılı bir okuma yapabilirsiniz.

Saç dökülmesi mevsimsel sebeplerin haricinde ciddi bir endokrin ve psikolojik hastalığa işaret edebilir. Hormonlardan kaynaklı bir saç dökülmesi yaşıyorsanız öncelikle bir doktordan yardım alarak çözüm için tedavi planınızı konuşmalısınız. Tedaviler arasında da sıklıkla bilinen bir yöntem ise PRP ile saç dökülmesi için restorasyon çalışmasıdır. Yeni ve doğal bir yöntem olan PRP tedavisi ile ilaç, topikal merhem ya da ameliyatsız saç restorasyonunuzu yapabilir ve saçlardaki kellik ve dökülmeye karşı bir çözüm üretebilirsiniz.

PRP Nedir?

PRP (Platelet rich plasma), trombositten zengin bir plazma enjeksiyonu olup kişinin kendi kan trombositlerinin kullanılarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. PRP, vücuttaki hücre ve dokuları iyileştirmek ve canlandırmak için uygulanan ve geniş kullanım alanı bulunan bir yöntemdir. Saçta PRP uygulaması ise potansiyel olan saç dökülmesini terse çevirmek ve yeni saçlar çıkmasını sağlamak amacıyla kişinin kendi trombositlerinin yeniden hücre altına enjekte edilmesiyle yapılmaktadır.

Hastanın kendi serumu olarak ifade edilen PRP, kişiden kan alındıktan o kanın santrifüj edilerek ayrıştırılması ve plazma elde edilmesidir. Bu plazmanın içerisinde yara iyileşmesinde etkin şekilde fayda sağlayan trombositler bulunmaktadır. Ayrıca yara iyileşmesini tetikleyen mediatör denilen araçlar da bulunmaktadır.

PRP Saç Dökülmesinde Etkili Midir?

Saç dökülmesi ve saç incelmesi pek çok kişinin şikayetçi olduğu bir durumdur. Bu kapsamda saç dökülmesi ve saç problemleri için geliştirilen birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Saç dökülmesini etkili bir şekilde tedavi ettiği bilinen PRP, yeni ve gelişmekte olan bir tedavi yöntemi olarak kadın ve erkek hastalara uygulanmaktadır. PRP, saç dökülmesinde tedavi edici temel proteinleri içeren ve saç derisini yenileyici hücreleri tetikleyen bir yöntemdir. Saç derisine enjekte edildiğinde hasarlı dokuları onarabilir.

Faydalı bileşenleri enjekte yöntemiyle saç derisine aktaran PRP yöntemiyle plazmanın kanın geri kalanından ve bileşenlerinden elde edilen filtrelemesi aktarılmaktadır. PRP yöntemi, santrifüj olarak bilinen özel bir makine kullanılarak yapılmakta ve bu PRP plazmasını kanın geri kalanından izole ederek aktarılmasıdır. Filtrelenen PRP daha sonra bir şırıngada toplanmaktadır. Ardından saç büyümesini desteklemek için saç derisinde enjekte edilmektedir. PRP, saç köklerindeki kan akışını arttırmaktadır. Ayrıca hücre büyümesini desteklemeyi sağlayan proteinlere sahiptir.

PRP ile saç dökülmesi için uygulanan seanslar kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Saç dökülmesinin derecesi ve hastanın genel sağlık durumu, seans sayısı üzerinde belirleyici rol oynamaktadır. Saç büyümesinde istenen etkiyi alabilmek için birden fazla PRP tedavisi seansı gerekebilir. Çoğu hastada her seans 5 – 6 haftalık aralıklarla gerçekleştirilen 3 farklı uygulama yapılmaktadır.  Doktor gözetiminde uygulanan seanslarda tedavi sonuçlarını görebilmek ve sürdürmek için hastaların 4 ila 6 ayda bir tek seanslar eşliğinde bu tedaviyi uygulaması önerilmektedir.

PRP ile Saç Dökülmesi Tedavisi

PRP ile saç dökülmesi tedavisi, etkili sonuçlar sunabilir. PRP, genetik tipi saç dökülmesi, erkek tipi saç dökülmesi (Androgenetik alopesi) ve strese bağlı saç dökülmesi yaşayan bireyler için uygulanabilir. Saç dökülmesi tanısı erken teşhis edilen kişilerde PRP yöntemi etkili olabilir. PRP’nin içerdiği plazma, proteinler, sitokinler ve büyüme faktörleri sayesinde saç kökleri uyarılmaktadır. Uykuda dahi bu tetikleyici etki sürmektedir. Saç köklerinin uyarılması sayesinde ise saç büyümesi gerçekleşebilir.

PRP ile hasarlı bölgedeki saç kökleri uyarılmakta ve hücreler yenilenerek saçların çoğalması hedeflenmektedir. PRP, saç köklerinde hücre onarımı sağlayarak saç çıkarmaya yardımcı olabilir ancak bazı kişilerde aynı etkili sonuçlar alınmayabilir. Saç kökleri uyarılarak saç çıkması amaçlanmakta olup bazı kişilerde sadece saç tellerinde kalınlaşma ve onarılma meydana gelebilmektedir. Fakat PRP güçlü bir saç dökülmesi tedavisi olup genellikle etkili sonuçlar sunmaktadır.

Saç köklerini güçlendiren PRP, saçları yeniden yaratamaz. Sadece cılızlaşan saçları eski formuna kavuşturabilir. Bu güçlü etki ile birlikte bazı kişilerde yeni saç oluşumu görülebilir. PRP, direkt saç çıkartmak için güçlü iddialar taşımamakla birlikte saçları güçlendirmek ve saç derisini onarmak için yüksek fayda sunabilir. Hastanın kendi kanından elde edilen bileşenlerin enjekte edilmesi sayesinde PRP uygulamasında herhangi bir bulaş riski minimumdur. Bilinen bir ciddi yan etkisi yoktur. Saç derisine uygulanan enjeksiyon yarası sebebiyle kafa derisinde hassasiyet oluşabilir.

PRP sonrası sosyal yaşama devam edilmektedir. Saç dökülmesinde yüksek başarı oranları sunan PRP tedavisini saç çıkartmasından ziyade daha sağlıklı, uzun saçlar, canlı ve parlak için de uygulamak mümkündür. 

Randevu Formu

İletişim Bilgilerimiz

Adres: Teşvikiye Mahallesi Teşvikiye Caddesi NO:28 Kat:3 Daire:4 Şişli / İstanbul

Telefon: +90 544 450 83 30

Mail: [email protected]

Çalışma Saatlerimiz

 

GünlerSaatler
Pazartesi10:00–19:00
Salı10:00–19:00
Çarşamba10:00–19:00
Perşembe10:00–19:00
Cuma10:00–19:00
Cumartesi10:00–19:00
PazarKapalı

 

Neredeyiz

Bir yanıt yazın

Gönder
Merhabalar, sizlere nasıl yardımcı olabilirim?