0 544 450 83 30 [email protected] Pzt - Cts: 10:00 - 19:00

Saç Mezoterapisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Saçlarda zayıflama, dökülme ve saç kalitesinde düşme gibi sorunlarla hem kadınlar hem erkekler sıklıkla karşılaşırlar. Saçlar dış görünüş üzerinde doğrudan etkili olduğundan saçlarla ilgili sorunlar yaşanması, bireyin yaşam kalitesini ve öz güvenini olumsuz yönde etkileyebilir. Saçların yeterince dolgun ve gür görünmemesi ya da kelleşme olması halinde ortaya çıkan görünüm kişinin estetik açıdan kaygılar yaşamasına neden olabilir. Bunun sonucunda gerek sosyal gerek psikolojik açıdan olumsuz etkiler doğabilir.

Saç mezoterapisi saç dökülmesi tedavisinde kullanımı sıklıkla gelen, yenilikçi bir medikal estetik prosedür olarak öne çıkar. Saç mezoterapisi tedavisi uygulama bölgesindeki saç hücrelerini besler ve güçlendirir. Buna bağlı olarak hastanın saçlarının kalitesi artar, saçların dökülmesi önlenir ve yeni saçların çıkış süreci desteklenir. Sağladığı faydalar dolayısıyla saç mezoterapisi; saçlarda incelme, güçsüzleşme ya da yer yer seyrelme olması halinde sıklıkla uygulanan ve güvenli bir yöntem olarak öne çıkar. 

Saç Mezoterapisi İle Daha Canlı ve Gür Saçlara Sahip Olmak Mümkün

Cildin orta tabakasına “Mezoderm” adı verilir. Mezoterapi ismini bu tabakadan alan bir prosedürdür. Adından da anlaşılabileceği gibi mezoterapi prosedürü kapsamında; cildin orta tabakasına saç sağlığı için ihtiyaç duyulan vitamin, mineral, enzim, protein ve çeşitli ihtiyaçlar gibi maddeler enjekte edilir. Mezoterapi tedavisinde kullanılan karışımın içerisinde besleyici bileşenler bulunur. Söz konusu karışımın saç derisinin tamamına ya da istenilen kısmına uygulanması mümkün olabilir. 

Mezoterapi genel olarak cilt yenileme, cilt gençleştirme, selülit, leke ve kırışıklık giderme gibi amaçlara yönelik olarak uygulanan yenileyici bir tedavi olarak tanımlanabilir. Saç derisine uygulanan saç mezoterapisi tedavisi ise saçların güçsüzleşmesi ve dökülmesi gibi sorunlarla mücadele etmeyi sağlayan etkili bir yöntemdir. Saç mezoterapisi tedavisinin uygulanmasıyla hedef bölgedeki kıl kökleri beslenir, saçlar güçlenir, daha sağlıklı ve canlı olur. Böylece saçların dökülmesi azaltılır, aynı zamanda bölgede yeni saç oluşması süreci desteklenir. Bunun yanı sıra incelip zayıflayan saçları ve saç derisini güçlendirmek için de saç mezoterapisinden faydalanılabilir.

Saç Mezoterapisi Kimlere Uygulanabilir?

Saç dökülmesi başta olmak üzere çok çeşitli saç sağlığı sorunlarını tedavi etmek için saç mezoterapisi uygulanabilir. Saç mezoterapisinden, saçlara ve saç derisine ilişkin birçok sağlık sorununun tedavisinde bazen tek başına bazen farklı tedavilerle kombine edilerek faydalanılabilir. Saçlarıyla ilgili bahsi geçen sorunları yaşayan kişiler genellikle saç mezoterapisi için uygun adaylar olarak kabul edilirler. Ancak saç mezoterapisi uygulama kararının, hasta özelinde yapılan değerlendirmelerden sonra verilmesi gerekliliği göz ardı edilmemelidir.

  • Stres, hamilelik, metabolik faktörler, mevsim değişikliği, vitamin ve mineral eksikliği gibi nedenlere bağlı olarak saç dökülmesi yaşanması
  • Erkek tipi (Androjenik) ya da genetik kökenli saç dökülmeleri görülmesi,
  • Bölgesel saç kayıpları ve seyrelmeleri olması,
  • Saçların incelip zayıflaması ve canlılığını kaybetmesi,
  • Saç derisinde kuruluk ve kepeklenme gibi sorunlar olması durumunda saç mezoterapisi uygulanabilir.

Saç dökülmesi kadınlar ve erkekler arasında yaygın görülen bir sorundur. Saç mezoterapisi bu sorunu ve saç sağlığıyla ilgili diğer sorunları gidermeye yardımcı bir medikal estetik prosedür olmakla birlikte, alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından uygulanması gerekir. Prosedürün hasta özelinde planlanması ve uygulanması sayesinde saç mezoterapisinden optimum fayda sağlanabilir. Saç mezoterapisinin yeterli uzmanlığa ve deneyime sahip olmayan kişiler tarafından yapılması halinde saçlara ve saç derisine zarar verilmesi gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir.

Saç Mezoterapisi Nasıl Yapılır?

Saç mezoterapisi seanslar şeklinde uygulanan bir medikal estetik prosedürdür. Yani prosedür kapsamında herhangi bir cerrahi kesi yapılması söz konusu değildir. Saç mezoterapisi tedavisi kapsamında; minerallerin, vitaminlerin, kıl köklerini besleyici ve saç çıkışını destekleyici bileşenler bulunur. Kişi özelinde ihtiyaçlara uygun olarak hazırlanan karışımın saç derisine enjekte edilmesi yoluyla saç mezoterapisi tedavisi uygulanır. 

Saç mezoterapisinde kullanılan bileşenin içeriği, hasta özelinde ihtiyaçlara ve tedavi edilmek istenen sorunlara göre belirlense de; saçların büyümesi ve yenilenmesinde rol oynayan belli başlı maddelere genellikle yer verilir. Saç mezoterapisinde B grubu vitaminlerinin yanı sıra bakır, çinko, amino asitler, hyaluronik asit, büyüme faktörleri, koenzimler ve çeşitli ilaçlar sıklıkla kullanılır. 

Hazırlanan solüsyon enjektör ya da mezoterapi tabancaları kullanılarak saç derisindeki çeşitli bölgelere enjekte edilir. Enjeksiyon mikro boyutta bir işlem olduğu için hastaların saç mezoterapisi tedavisi sırasında belirgin bir acı ya da ağrı hissetmesi söz konusu olmaz.

Saç mezoterapisi seans sayısı her hasta özelinde, mevcut saç ve saç derisi sorunlarına göre belirlenir. Ancak uygulamadan optimum fayda sağlanması için her seansın ardından hasta muayene edilmeli ve yeni seans bu değerlendirmeden sonra kararlaştırılmalıdır. Optimum sonuçları elde etmek için genellikle 6 ila 8 seans saç mezoterapisine ihtiyaç duyulur. Hedeflenen sonuçlara ulaşmak için 12 ila 18 aylık bir süre gereklidir. Düzenli ve etkili bir saç mezoterapisi tedavisi sayesinde saç dökülmesinin önemli ölçüde azaltılması, saç kalitesinin ve yeni saç çıkışının önemli ölçüde artırılması mümkün olabilir.

Saç mezoterapisi tedavisine başlanmadan önce, hastanın saç dökülmesi yaşamasına neden olan herhangi bir tıbbi sorun olup olmadığı değerlendirilmelidir. Herhangi bir tıbbi sorun olduğu durumlarda, saç mezoterapisi tedavisinden başarı sağlanması için öncelikle bu sorunu gidermeye yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Saç Mezoterapisinin Avantajları

Saç mezoterapisi saçları canlandıran ve güçlendiren bir prosedür olmakla birlikte en yaygın uygulama alanının saç dökülmesi olduğu bilinir. Bu alanda tercih edilebilecek tedavi yöntemleri arasında ilk sırada saç mezoterapisi gelir. Saç mezoterapisinin uygulanması kararı verilirken hastanın süreçten beklentileri ve ihtiyaçları kadar önemli olan diğer bir konu da doktorun değerlendirmesidir. Saç mezoterapisi kolay uygulanan, cerrahi girişim gerektirmeyen, kısa seanslarla tamamlanan ve komplikasyon riskleri düşük olan bir medikal estetik prosedürdür.

Saç mezoterapisi tedavisi kapsamında saç derisine enjekte edilen karışımın içinde bulunan saç köklerini besleyici vitamin, mineral ve amino asitler; saçların doğrudan beslenmesini,  daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. Aynı zamanda saç mezoterapisi saç köklerinin güçlendirilmesini ve saç dökülmesinin azaltılmasını destekleyen bir süreçtir. Minimal ağrı ve yan etkilere sahip bir prosedür olduğundan uygulamadan sonra hızlı bir iyileşme süreci yaşanır. Bu sayede saç mezoterapisinden sonra hastala günlük yaşamlarında herhangi bir kesintiyle karşı karşıya kalmazlar. Yani günlük aktivitelerine kaldıkları yerden devam edebilirler. 

Saç mezoterapisi yapıldıktan sonra hastaların enjeksiyon alanlarını temiz ve hijyenik tutması çok önemlidir. Bunun için doktor talimatlarına eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır. Enjeksiyon bölgesi tedaviden sonra güneşten korunmalıdır. Çünkü bölgenin hassasiyeti bu dönemde artar. Bunun için yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanımı gündeme gelebilir. 

Saç mezoterapisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan diğer bir unsur ise aşırı fiziksel aktiviteden kaçınmaktır. Tedaviyi izleyen en az birkaç günlük süre boyunca ağır sporlardan uzak durulmalıdır. İşlemden sonra sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanması için doktorun belirttiği süre boyunca alkol ve sigara kullanımı sınırlanmalı, mümkünse bırakılmalıdır. İşlemden sonra enjeksiyon bölgesinde hafif bir şişlik, hassasiyet ve kızarıklık görülebilir. Bu tür durumlar genellikle birkaç saat içerisinde düzelecektir.

Randevu Formu

İletişim Bilgilerimiz

Adres: Teşvikiye Mahallesi Teşvikiye Caddesi NO:28 Kat:3 Daire:4 Şişli / İstanbul

Telefon: +90 544 450 83 30

Mail: [email protected]

Çalışma Saatlerimiz

 

GünlerSaatler
Pazartesi10:00–19:00
Salı10:00–19:00
Çarşamba10:00–19:00
Perşembe10:00–19:00
Cuma10:00–19:00
Cumartesi10:00–19:00
PazarKapalı

 

Neredeyiz

Bir yanıt yazın

Gönder
Merhabalar, sizlere nasıl yardımcı olabilirim?