0 544 450 83 30 [email protected] Pzt - Cts: 10:00 - 19:00

Botoks

İçindekiler

 

Botoks son yıllarda hem kadınların hem erkeklerin sıklıkla tercih ettiği medikal estetik prosedürlerden biridir. Bunun en önemli nedeni, botoks tedavisinin pratik ve konforlu bir uygulama olması, aynı zamanda etkili ve estetik açıdan tatmin edici sonuçlar alınmasını sağlamasıdır. 

Clostridium Botulinum olarak adlandırılan bir bakteriden üretilen ve bir nörotoksin olan botoksun son derece geniş bir kullanım alanı vardır. Bahsi geçen nörotoksin özel olarak elde edilir ve medikal estetik prosedürlerde ilaç olarak kullanılır. Enjekte edildiği bölgenin sinir uçlarında iletimi sağlayan maddenin salınımını önleme özelliğine sahiptir. Bu sayede enjekte edildiği bölgede bulunan kasları geçici olarak devre dışı bırakır. 

Botoks enjeksiyonu medikal estetik prosedürlerin yanı sıra çeşitli nörolojik hastalıkların tedavisi sürecinde de kullanılabilir. Botoks tedavisinden faydalanılan hastalıklar arasında; kas spazmı, migren, şaşılık, aşırı terleme, yüz felci ve anal fissür sıralanabilir.

Botoks Nedir?

Clostridium Botulinum bakterisinden izole edilip saflaştırılan nörotoksinin hedef bölgeye enjekte edilmesi yoluyla uygulanan medikal estetik prosedür botoks olarak adlandırılır. Botoks tedavisi göz kenarı, kaş ortası, alın ve dudak kenarı başta olmak üzere; ciltte meydana gelen çizgilerle, orta dereceli ve şiddetli kırışıklıkların giderilmesi amacıyla uygulanır. Botoks tedavisi 18 ila 65 yaş aralığındaki kişilere uygulanabilir. Diğer yandan tedaviye uygunluk kararı, birtakım değerlendirmeler yapıldıktan sonra kişi özelinde verilmelidir.

Botoks Neden Yapılır?

Yaş alma, çevresel etkenler, kötü yaşam tarzı alışkanlıkları ve genetik etkenler zaman içerisinde erkeklerin ve kadınların yüz bölgesinde kırışıklıklar oluşmasına neden olabilir. Özellikle mimik kullanımı yoğun olan kişilerde mimik kaslarının hareketi normale göre çok daha fazla olduğu için, mimik kaslarının üzerindeki deride çizgiler ve kırışıklıklar ortaya çıkabilir. 

Botoks enjeksiyonu ile alın ve göz çevresinde meydana gelen kırışıklıklar hafifletilebilir, yüzde ortaya çıkan normalden daha yaşlı, yorgun ve asık suratlı görünüm iyileştirilebilir. Sağladığı etki sayesinde botoks enjeksiyonu yapılan kişiler daha canlı ve genç bir yüze sahip olabilirler. Botoks enjeksiyonu deriye bağlı yüzeysel kırışıklıkları yumuşatıp rahatlatma etkisinin yanı sıra uygulama bölgesindeki kasları gevşeterek yeni kırışıklık oluşumunun önlenmesine katkıda bulunur.

Botoks Çeşitleri Nelerdir?

Botoks, pek çok kullanım alanı olan ve farklı amaçlarla faydalanılabilen bir medikal estetik prosedürdür. Botoks çeşitleri arasında en çok kullanılanlardan biri masseter botokstur. 

Masseter botoks tedavisinin amacı, yüzün alt bölümünde bulunan masseter kasını inceltmektir. Botoks sayesinde masseter kasının çeşitli nedenlere bağlı olarak aşırı gelişmesinden kaynaklanan ve alt yüz bölümlerinde estetikten uzak bir görünüme neden olan şekil bozuklukları giderilebilir. Kare ve yuvarlak bir yüz şekline sahip olan kişilere uygulanan masseter botoks tedavisi ile söz konusu sorunlar cerrahi prosedür uygulanması gerekmeden çözümlenebilir. Kişinin oval, kalp ya da üçgen şekilli bir yüze sahip olması, estetik açıdan beklentilerinin karşılanması sağlanabilir. Bunun yanı sıra çene kaslarındaki kontrol dışı kasılmalar ve istemsiz bir şekilde ortaya çıkan diş sıkma sorunu tedavi edilebilir. Orantılı bir yüz şekli elde etme imkanı veren masseter botoks tedavisine hem estetik hem tıbbi gereklilik nedeniyle başvurulması sık görülen bir durumdur.

Gummy Smile sık uygulanan botoks türlerinden biridir. Gülümserken diş etlerinin görünmesi kişilerin estetik açıdan memnuniyetsizliğine neden olabilir. Bu durumda öz güven eksikliği gibi sorunlar yaşanması mümkündür. Gummy Smile botoks ile tedavi edilerek bu tür olumsuz durumlar ortadan kaldırılabilir.

Boyun ve çene çizgisi hedeflenerek gerçekleştirilen Nefertiti botoks sayesinde daha genç ve sıkı bir cilt görünümüne kavuşmak mümkündür. Boyun çok hassas ve ince bir bölgedir. Bu nedenle boyun bölgesindeki kırışıklık ve sarkmaların tedavisi zorlayıcı olabilir. Nefertiti botoks ise bu bölgede etkili sonuçlar alınmasına imkan veren konforlu bir prosedürdür. Alt çene hattı boyunca ve boyun bölgesinde bulunan kaslara botoks enjeksiyonu yapılır. Böylece sarkık derinin yukarı doğru çekilmesi sağlanır.

Bunların yanı sıra baby botoks, minimal botoks ve önleyici botoks gibi çeşitli botoks türlerinden faydalanılması söz konusu olabilir.

Botoks Kimler İçin Uygundur?

Botoks; 18 ila 65 yaşları arasında olan ve yüzündeki ince çizgilerle kırışıklıkların giderilmesini isteyen kadınlara ve erkeklere uygulanabilen bir medikal estetik prosedürdür. Bununla birlikte botoks enjeksiyonu yapılacak olan hastanın genel sağlık durumunda, tedaviye engel bir durum olmaması şartı aranır.

Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlara botoks yapılmaz. Ayrıca kanama sorunu, sistemik enfeksiyonu ve nöromüsküler hastalıkları olan kişilere botoks tedavisi uygulanmaz. Bunların yanı sıra uygulama bölgesinde aktif deri hastalığı ve lokal enfeksiyonu olan kişilere botoks yapılması söz konusu değildir.

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks yaptırmak isteyen hasta öncelikle muayene edilir ve tedaviye uygunluğu değerlendirilir. Hastanın genel sağlık durumunda botoks tedavisine engel bir durum bulunmuyorsa, ihtiyaçlar belirlenir ve elde edilecek sonuçlarla ilgili beklentilerin gerçekçiliği değerlendirilir. Botoks her hasta özelinde planlanıp uygulanması gereken bir tedavidir. Bu doğrultuda uygulama yapılacak bölge, enjeksiyon noktaları ve enjekte edilecek doz tespit edilir. 

Botoks enjeksiyonuna başlanmadan önce uygulama bölgesine lokal anestezik etkili krem sürülür. Etki sağlandıktan sonra önceden belirlenmiş dozda botoks, yine önceden belirlenmiş noktalara ince uçlu iğneler kullanılarak enjekte edilir.

Botoks enjeksiyonunun etkileri genellikle uygulamayı takip eden 24 ila 72 saat içinde ortaya çıkmaya başlar. Botoks enjeksiyonunun tam etkilerinin görülmesi için ortalama 10 güne ihtiyaç duyulur. Botoks enjeksiyonundan elde edilen sonuçların kalıcılığı 4 ila 6 ay arasında değişiklik göstermekle birlikte; bu süre çeşitli etkenlere bağlı olarak kişi özelinde farklı olabilir. Botoks tedavisi düzenli olarak tekrarlandığı takdirde uygulamanın etki süresi artacağından, tedavinin daha seyrek aralıklarla tekrarlanması söz konusu olabilir.

Botoks Sonrası İyileşme Süreci

Botoks tedavisinin en önemli özelliklerinden biri, uygulama sonrası uzun bir iyileşme süresine ihtiyaç duyulmamasıdır. Hastalar botoks enjeksiyonundan sonra günlük yaşamlarında bir kesintiyle karşı karşıya kalmazlar. Tedaviden optimum fayda sağlanması için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Bu kapsamda hastalar botoks enjeksiyonundan sonra belirli bir süre başlarına öne eğmemeli, uygulama bölgesine masaj yapmamalı, yüzüstü uzanmamalı, sauna ve hamam gibi aşırı sıcak ortamlarda bulunmamaya özen göstermelidir. Ayrıca botoks tedavisinden sonra doktorun belirttiği süre boyunca makyaj yapılmaması ve alkol kullanılmaması önemlidir.

Botoks tedavisinden sonraki ilk 6 saat uygulama bölgesine su değdirmemek, cildi ovuşturarak yıkama işleminden uzak durmak gerekir. Bu süre tamamlandıktan sonra yapılan yıkama işlemleri sırasında da nazik davranılması gerekliliği göz ardı edilmemelidir. Yine botoks enjeksiyonundan sonraki ilk 24 saat boyunca aşırı egzersiz yapmamak dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Tedavi bölgesine 48 saat süreyle masaj yapmamak, tedavinin başarısı açısından kritik bir öneme sahiptir. Aksi takdirde enjekte edilmiş olan botoks maddesi masaj hareketleri nedeniyle yer değiştirebilir, istenmeyen komplikasyonlar meydana gelebilir. 

Kan sulandırıcı kullanan kişilerin, botoks enjeksiyonundan belirli bir süre önce bıraktıkları kan sulandırıcı ilaçları botoks enjeksiyonundan sonra bir süre daha kullanmaması gerekir. Bu konuda doktorun önerilerine uyulmalıdır. Botoks tedavisinden sonra uygulama bölgesinde meydana gelen ödem ve kızarıklık tamamen kaybolana dek güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmamaya özen gösterilmelidir. Ayrıca bu süreç boyunca yüksek koruyucu etkiye sahip güneş kremleri sürülmeden açık havaya çıkılmamalıdır.

Botoks İstanbul

Botox İstanbul

Randevu Formu

İletişim Bilgilerimiz

Adres: Teşvikiye Mahallesi Teşvikiye Caddesi NO:28 Kat:3 Daire:4 Şişli / İstanbul

Telefon: +90 544 450 83 30

Mail: [email protected]

Çalışma Saatlerimiz

 

Günler Saatler
Pazartesi 10:00–19:00
Salı 10:00–19:00
Çarşamba 10:00–19:00
Perşembe 10:00–19:00
Cuma 10:00–19:00
Cumartesi 10:00–19:00
Pazar Kapalı

 

Neredeyiz

Botox Hakkında Müşteri Yorumlarımız

Shojat Mirzayi
Shojat Mirzayi
2023-10-09
Sayenizde Yanaklarıma bayılıyorum 😍
Nesa Molayı
Nesa Molayı
2023-10-09
Muhteşem dudaklara sahip oldum elinize sağlık 😍
Mohadeseh Behrouzi
Mohadeseh Behrouzi
2023-10-06
Yaa Mükemmel bi Doktor kendisi dudaklarıma bayılıyorumm her aynaya baktikca 😍
Özgür Özyurt
Özgür Özyurt
2023-08-03
Oldukça ilgili ve yaptığı işlemlere çok özenen bir doktor. Sorularımı detaylı bir şekilde yanıtladı ve işlem sonrası takibini de sağladı. Tüm medikal estetik uygulamaları için gönül rahatlığıyla öneriyorum.
Sümeyye Çakmak
Sümeyye Çakmak
2023-07-15
Herkese tavsiye ederim gerçekten işinde çok iyi ve eli çok hafif 🙏
ebru s.
ebru s.
2023-06-01
Mutlu bey, güler yüzü ve samimiyeti ile tüm sorularıma sabırla cevap verdi. Gelecekte de ziyaret etmeyi planlıyorum. Ayrıca kolay kolay kimseyi hele de sağlık ve estetik konularında tavsiye etmez iken Mutlu beyi gönül rahatlığıyla tevsiye edebilirim.
asdfgasdasd
asdfgasdasd
2023-05-03
Eli hafif doktoruma tesekkur ediyorum
Sultan Sakinci
Sultan Sakinci
2023-05-03
Mutlu beyle dolgu ve botox işlemleri yaptık, öncelikle söylemeliyim ki dolgu yaptırmak acılı bir işlem değilmiş, bugüne kadar yanlış yapmışlar:) Hem çok doğal ve güzel sonuçlu oldu hem de pozitif enerjisi ile günümüzü güzelleştirdi. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Tek sorun çok yoğun olması, erkenden aramak lazım
nazan F
nazan F
2023-04-27
Arkadaşımın tavsiyesi üzerine Mutlu Beye botoks yaptırdım, cok memnun kaldım. İlgili ve sıcakkanlı biri.

Botoks Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Botoks, sinirlerin kaslara gevşeme ya da kasılma mesajını iletme kabiliyetini azaltarak etki eden bir medikal estetik prosedürdür. Botoksun şu ana kadar uzun ya da kısa vadede herhangi bir zararı tespit edilmemiştir. Ancak botoks enjeksiyonunun herhangi bir zarara neden olmasını önlemek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan ilki, botoks yapılacak hastanın prosedüre uygunluğunun incelenmesi ve uygulama kararının kişi özelinde verilmesidir. Bir diğeri botoks enjeksiyonunun mutlaka alanında uzman ve deneyimli doktorlar tarafından uygulanmasıdır. Kişi özelinde planlanan ve titizlikle uygulanan botoks zararlı değildir.

Botoks kalıcı değildir. Botoks tedavisinden sonra elde edilen sonuçların kalıcılığı 4 ila 6 ay arasında değişir. Sonuçların kalıcılığı üzerinde etkili olan faktörler arasında; uygulama bölgesinin özellikleri, enjekte edilen doz, uygulanan teknik, kişinin mimik alışkanlıkları gibi çeşitli unsurlar sayılabilir. Diğer yandan botoks tedavisinin düzenli olarak uygulandığı bölgelerde, sonuçların daha uzun süre kalıcı olması mümkündür. Bu durumda elde edilen sonuçlar daha uzun süre kalıcı olacağı için botoks tedavileri arasındaki süre uzatılabilir. Yani daha seyrek aralıklarla botoks yapılması yeterli olabilir.

Yüz bölgesindeki mimik kasları sürekli çalıştığında üzerlerini örten deri kıvrımları zaman içerisinde belirginlik kazanır. Bunun sonucunda yüz bölgesinde dinamik çizgilenmeler ortaya çıkar. Yüz bölgesindeki dinamik çizgilenmeler genellikle; dudakların çevresinde, gözlerin kenarında, kaşların arasında ve alın bölgesinde meydana gelir. Botoks tedavisi ile mimik kaslarının çalışması zayıflatılır, derinin kas hareketleri nedeniyle katlanması ve katlanmaya bağlı ortaya çıkan dinamik çizgiler azaltılır. Botoks tedavisi, ter bezleriyle sinir uçları arasındaki iletişimi durdurup aşırı terleme sorununu ortadan kaldırmak için de uygulanabilir.

Botoks 18 ila 65 yaş arasındaki kişilere uygulanabilen bir medikal estetik prosedürdür. Ancak kişinin ilgili yaş aralığında olması botoks tedavisi için aday olduğu anlamına gelmez. Botoks tedavisi uygulanacak kişilerde yaş dışında farklı uygunluklar da aranır. Bunların başında botoks tedavisine engel bir sağlık sorunu olmaması gelir. Botoks tedavisine genellikle 30’lu yaşlarda başlanması önerilmekle birlikte, kırışıklıkların erken yaşlarda başlaması durumunda daha erken yaşlarda botoks tedavisi uygulanması kırışıklıkların önlenmesi açısından faydalı olabilir.

Botoks doğru bir şekilde yapıldığında yüz ifadesi kaybolmaz, doğallıktan uzak bir görünüm oluşmaz. Ancak bunun için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunların başında doktor seçimi gelir. Yüz ifadesinin ve doğallığın korunması için alanında uzman ve deneyimli doktorlara başvurulmalıdır. Bu sayede her hasta özelinde ihtiyaçlara ve beklentilere uygun planlanma yapılabilir, hastanın doğallıktan uzaklaşmayacağı dozlarda botoks enjekte edilmesi mümkün olabilir. Doğru bölge ve doz uygulaması sonucu botoks tedavisinden sonra doğal ve estetik açıdan tatmin edici bir görünüme sahip olunabilir.Botoks uygulamasından sonra 2 saat baş yüksekte tutulmalı, uzanmamaya dikkat edilmelidir. En az 3 saat boyunca enjeksiyon bölgesine dokunmamak önemlidir. Doktorun belirttiği süre boyunca uzun süre eğilmeyi gerektirecek hareketler yapılmamalıdır. Enjeksiyondan birkaç saat sonra enjeksiyon bölgesindeki kaşlar çalıştırılmaya başlanabilir. Kaş çatma, gülme, alnı kaldırma gibi hareketler enjekte edilen ilacın etkisini artıracaktır. Botoks sonrası alkol ve sigara tüketilmemelidir. Ayrıca hamam, sauna, solaryum ve peeling gibi aktivitelerde bulunulmamalıdır. Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmaktan da kaçınılmalıdır. 

Botoks fiyatları her hasta özelinde uygulama yapılacak bölgenin özelliklerine, enjekte edilecek botoks sozunun miktarına ve tercih edilen botoks maddesine göre değişiklik gösterebilir. Tüm bunların yanı sıra botoks enjeksiyonunu yapacak olan doktorun uzmanlığı ve deneyimi, kullanılacak olan botoks maddesinin kalitesi, botoks tedavisinin yapılacağı kliniğin konumu ve fiyat politikası başta olmak üzere pek çok farklı unsur botoks fiyatları belirlenirken göz önünde bulundurulur. Bu nedenle botoks fiyatları konusunda standart bir rakamdan söz etmek doğru değildir. Siz de botoks yaptırmak istiyor ve botoks fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız doktorunuzdan randevu alabilir, muayene sonrası botoks fiyatları hakkında sağlıklı bir bilgiye erişebilirsiniz.Bir yanıt yazın

Gönder
Merhabalar, sizlere nasıl yardımcı olabilirim?