0 544 450 83 30 [email protected] Pzt - Cts: 10:00 - 19:00

Kristal Dolgu

İçindekiler

Kristal dolgu, içeriğinde Kalsiyum Hidroksiapatit bulunan bir tür cilt estetiği dolgusudur ve mineral aşı ya da porselen dolgu adları ile de bilinmektedir. Zaman içerisinde yıpranan ve yumuşak dokusunu kısmen yitiren cildin yeniden gergin, dolgun ve yumuşak olabilmesi için artık sıklıkla başvurulan ve güvenilir addedilen bir estetik müdahale yöntemidir.

Vücudun neredeyse sürekli görünür parçası olan yüzümüzün diğer kısımlara nazaran daha erken ve daha fazla yıpranması kaçınılmazdır. Bu kaçınılmaz gidişatı durdurmak ve hatta kısmen geriye çevirmek için günümüz teknolojileri ile ortaya konan yenilikçi çalışmalar, dolgu yöntemlerinin de çeşitlenmesine ve daha güvenilir olmasına sebep olmuştur. Organik maddelerden insan vücudu ile uyumlu dolgu maddesi üretimine örnek olan Hidroksiapatit, derin deniz mercanlarından elde edilmektedir.

Kalsiyum Hidroksiapatit’in yapısı incelendiğinde sulandırılmış karboksimetliselüloz solüsyonunda çözülmüş olan kalsiyum mikro kürelerinden oluştuğu görülmektedir. Yüzde meydana gelen kayıp sadece cildin en üst tabakası ile alakalı değildir. Cilt yüzeyi, cilt altı yağ tabakası ve hatta kemikler üzerinde yaş ve çevresel etmenlerle yaşanan kayıpların oluşturduğu çökme, sertleşme, gevşeme, kırışma ve sarkma gibi sorunların giderilebilmesi amacıyla kristal dolgu gibi dolgu yöntemler sürekli geliştirilmektedir.

Kristal Dolgu Neden Yapılır?

İlerleyen yaş ile birlikte artan kas ve yağ dokularındaki incelme yüze “çökmüş” bir ifade verir. Bunula birlikte incelen dokular sarkmaların ve kırışıklıkların da ana sebebidir. Mineral dolgular ciltle barışık, kolajen miktarını artıran, cilde sağlık kazandıran dolgular olarak estetik uygulamalar içerisinde çok daha farklı bir yerde değerlendirilmektedir. Diğer dolgu uygulamalarında ana etki cilde hacim kazandırmak iken mineral dolgular sayesinde cildin kolajen üretiminin tetiklenmesi de sağlanmaktadır. Cilt bakım ürünleri ile uzun vadede sağlanan kolajen üretimi bu uygulama ile daha kısa vadede ve ilave olumlu etkilerle birlikte elde edilmektedir.

Kristal Dolgu Nasıl Yapılır?

Tüm estetik uygulamalarda olduğu gibi kristal dolgu uygulamasında da süreç operasyon öncesinde başlar.

 •       Dolgu uygulamasına karar verilmeden evvel detaylı cilt incelemesi yapılması ve dolguya gereksinim duyan tüm alanlar belirlenmesi gerekmektedir.
 •   Bu uygulama dudak ve göz çevresi için tavsiye edilmemektedir. Bu alanlar muayene aşamasında muhtemel uygulama alanı dışında bırakılır.
 • Dolgu yapılmaya karar verildiyse uygulamadan önce kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.
 •   Estetik uzmanına tüm medikal geçmiş açık ve net bir şekilde bildirilmelidir. Müdahale esnasında ve sonrasında istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak için bu bilgi paylaşımı son derece önemlidir.
 •     Yüzdeki doku incelmelerine göre cildin belirlenen noktalarına zerk edilecek dolgu miktarı belirlenir.
 •       Gerekli tüm detaylandırmaların ardından yüzde uygulama yapılan alan dezenfekte edilir.
 •       Hijyen hale gelmiş olan deri üzerine anestetik etkili krem uygulanarak cilt uyuşturulur.
 •       Tamamen uyuşmuş olan cildin altına dolgu maddesi yani Kalsiyum Hidroksiapatit enjekte edilir.
 • Dolgu işlemi yaklaşık olarak 30 ile 40 dakika arasında sürmektedir. Diğer dolgu yöntemlerine nazaran biraz daha uzun süren işlemdir.
 •       İşlem sonrası etki hemen fark edilebilmektedir ama tam etkinin elde edilmesi için dolgunu yüze tamamen yerleşmesi ve cildin kolajen üretimini artırması gerekir. Bu da yaklaşık birkaç haftada gerçekleşmeye başlamaktadır.
 •       Cilde enjektör vasıtası ile dolgu zerk edildiği için cilt üzerinde hafif kızarıklık, morarma ve şişmelerin meydana gelmesi olağandır. Bu tarz komplikasyonlar kısa süreli ve geçici yan etkilerdir.

Mineral aşı yaptırdıktan sonra;

        En az 24 saat makyaj yapmamanız,

        Uygulama yapılan alana baskı uygulamamanız,

        Birkaç gün doğrudan güneş ışığından ve çok sıcak su ile yüzünüzü yıkamaktan kaçınmanız,

        Birkaç gün Hamam, sauna gibi sıcak ve buharlı ortamlara girmemeniz,

        Yine birkaç gün boyunca güneş kremi ve cilt bakım ürünleri kullanmamanız,

        Uygulama yapılan alana etki edecek ani ve ağır hareketlerden kaçınmanız tavsiye edilmektedir.

Kristal Dolgu Kimler İçin Uygundur?

Kristal dolgu, 18 yaş üzerindeki tüm kadın ve erkekler için uygun bir estetik dolgu işlemidir. Eğer Kalsiyum Hidroksiapatit’e, anestetik kremlere karşı bilinen bir alerjiniz yoksa, iğne ile yapılan uygulamalara karşı derin fobiniz bulunmuyorsa, kronik bir rahatsızlığınız (kalp, diyabet, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları gibi) mineral aşı yaptırabilirsiniz. İleri yaşlarda ve kronik hastalıklara rağmen uygulama yaptırmak istendiğinde uzman hekimlerden tavsiye alınmasında fayda bulunmaktadır. Bu estetik müdahale için;

 •       Yüz genelinde ve yanaklarında sarkma bulunanlar,
 •       Marionette ve gülme çizgileri derin olup yüz ifadesi olumsuz etkilenenler,
 •       Ağız kenarlarında çizgiler bulunanlar
 •       Nazolabial bölgede derin çizgi ve kıvrımları bulunanlar,
 •       Elmacık kemiğinin altında boşluk olanlar,
 •       Ellerinde kırışıklar olanlar,
 •       Çene ve gıdısında doku incelmesi, sarkma, belirgin kontürleri ve benzeri sorunları olanlar,
 •       Burnun dış yüzeyinde basit darbe izleri olanlar başvurabilirler.

Kristal Dolgu Avantajları Nelerdir?

Modern estetik araştırmalarının hayatımıza kazandırdığı kristal dolgu, çok sayıda avantaja sahiptir.

 •       Vücut ile barışık bir dolgu yöntemidir.
 •       Yüzün dudak ve göz çevresi hariç tüm bölgelerine uygulanabilir.
 •       Yüz haricinde eldeki kırışıklıklar için de ideal bir yöntemdir.
 •       Yapısal bileşenleri olan kalsiyum ve fosfat insan vücudunda da doğal olarak bulunur.
 •       Hacim artırıcı bir dolgu işlemi olmakla birlikte cildinize tazelik ve form kazandırır.
 •       V lift yöntemi ile yüzünüzü olması gereken doğal görünümüne kavuşturur.
 •       Bu yöntem vücutta elastin- kolajen liflerinin yeniden oluşumunu tetikleyerek doğal bir şekilde yeniden yapılanma sürecini başlatır.
 •       Cilt tamamen doğal ilerleyen süreç sayesinde doğal bir görünüm kazanır.
 •       Cildin yenilenmesini ve gergin görünmesini sağlar.
 •       Cilt daha yumuşak ve parlak bir görünüme kavuşur.
 •       Ağrısız bir yöntemdir.
 •       Konunun uzmanınca, yetkili bir merkezde yapıldığı takdirde İşlem sonrası ciddi komplikasyonlar oluşmaz.
 •       Kolajen üretimini hızlı bir şekilde sağlayarak cilt bakım ürünlerinden çok uzun zamanda alacağınız etkiyi kısa vadede almanıza olanak sağlar.

Kristal Dolgunun Yaşı Var Mıdır?

Esasında hemen her türlü estetik müdahale için 18 yaşından sonrası işaret edilmektedir. Gelişimin ve değişimin son derece hızlı olduğu çocukluk ve ergenlik döneminde yapılacak estetik uygulamalar ilerleyen yaşlarda başkaca sorunlara sebep olabilmektedir. Tıbbi bir zorunluluk olmadığı takdirde kristal dolgu işlemi için de 18 yaşından sonrası önerilmektedir. Bu dolgu yöntemi için üst yaş sınırı ise bulunmamaktadır. Kadın veya erkek, hemen her yaş grubundan birey için oldukça uygun ve güvenilir bir yöntem olarak tanımlanmaktadır. Çok ileri yaşlarda ve çeşitli rahatsızlıklara sahip kişilerin bu uygulamalara başvurmadan evvel doktorlarından tavsiye almaları önemlidir.

Kristal Dolgu Yaptırmak Ne Kadar Kalıcı?

Estetik uygulamaların kalıcılığını, müdahalenin yapıldığı estetik merkezi, uygulamayı yapan uzmanın yetkinliği, işleme ihtiyaç duyan alanın doğru tespit edilmesi, kullanılan ürün, dolgu miktarı gibi hususlar belirlemektedir. Eğer doğru bir merkezde ve işin uzmanınca yapıldı ise kristal dolgu 12 ile 18 aya kadar kalıcı olabilmektedir.

Stres, çevresel etmenler, sigara ve benzeri zararlı madde kullanımı, yüzü etkileyen aktiviteler, cilt yapısı estetik dolgu işleminin ne kadar süre ile kalıcı olacağını etkilemektedir. Bu nedenle işlemi yaptırdıktan sonra uzmanca verilen önerilere uymanız, belirtilen dönemlerde kontrollere gitmeniz ve gereken hallerde ilave müdahale yaptırmanız dolgunun etkisinin kalıcılığını artıracaktır.

Randevu Formu

İletişim Bilgilerimiz

Adres: Teşvikiye Mahallesi Teşvikiye Caddesi NO:28 Kat:3 Daire:4 Şişli / İstanbul

Telefon: +90 544 450 83 30

Mail: [email protected]

Çalışma Saatlerimiz

 

GünlerSaatler
Pazartesi10:00–19:00
Salı10:00–19:00
Çarşamba10:00–19:00
Perşembe10:00–19:00
Cuma10:00–19:00
Cumartesi10:00–19:00
PazarKapalı

 

Neredeyiz

Kristal Dolgu Hakkında Müşteri Yorumlarımız

Shojat Mirzayi
Shojat Mirzayi
2023-10-09
Sayenizde Yanaklarıma bayılıyorum 😍
Nesa Molayı
Nesa Molayı
2023-10-09
Muhteşem dudaklara sahip oldum elinize sağlık 😍
Mohadeseh Behrouzi
Mohadeseh Behrouzi
2023-10-06
Yaa Mükemmel bi Doktor kendisi dudaklarıma bayılıyorumm her aynaya baktikca 😍
Özgür Özyurt
Özgür Özyurt
2023-08-03
Oldukça ilgili ve yaptığı işlemlere çok özenen bir doktor. Sorularımı detaylı bir şekilde yanıtladı ve işlem sonrası takibini de sağladı. Tüm medikal estetik uygulamaları için gönül rahatlığıyla öneriyorum.
Sümeyye Çakmak
Sümeyye Çakmak
2023-07-15
Herkese tavsiye ederim gerçekten işinde çok iyi ve eli çok hafif 🙏
ebru s.
ebru s.
2023-06-01
Mutlu bey, güler yüzü ve samimiyeti ile tüm sorularıma sabırla cevap verdi. Gelecekte de ziyaret etmeyi planlıyorum. Ayrıca kolay kolay kimseyi hele de sağlık ve estetik konularında tavsiye etmez iken Mutlu beyi gönül rahatlığıyla tevsiye edebilirim.
asdfgasdasd
asdfgasdasd
2023-05-03
Eli hafif doktoruma tesekkur ediyorum
Sultan Sakinci
Sultan Sakinci
2023-05-03
Mutlu beyle dolgu ve botox işlemleri yaptık, öncelikle söylemeliyim ki dolgu yaptırmak acılı bir işlem değilmiş, bugüne kadar yanlış yapmışlar:) Hem çok doğal ve güzel sonuçlu oldu hem de pozitif enerjisi ile günümüzü güzelleştirdi. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Tek sorun çok yoğun olması, erkenden aramak lazım
nazan F
nazan F
2023-04-27
Arkadaşımın tavsiyesi üzerine Mutlu Beye botoks yaptırdım, cok memnun kaldım. İlgili ve sıcakkanlı biri.
Gönder
Merhabalar, sizlere nasıl yardımcı olabilirim?